5 akčních filmů založených na skutečných událostech

18.02.2021

Vysokorozpočtové akční filmy slouží jako vynikající únik od reality všedního dne. Běžně se totiž nejspíš nepotkáváte s nervydrásajícími přestřelkami, napínavými závody nebo ohlušujícími explozemi. Ne každý však žije úplně běžný život, a tak se i některé z těch nejbombastičtějších akčních filmů zakládají na skutečných událostech.

Zajímá vás, které akční filmy nejsou jen pouhým výplodem fantazie scénáristů? Pak se určitě začtěte do dnešního článku, ve kterém vám představíme pětici filmů, které se navzdory zdravému rozumu zakládají na skutečných událostech.

5. Veřejní nepřátelé

Ačkoliv se jméno Johnnyho Deppa (57) kvůli jeho domácím šarvátkám s bývalou ženou skloňuje snad jen ve špatném světle, v minulosti byl bezesporu jednou z největších Hollywoodských hvězd. S postupem času však začaly jeho postavy působit trochu „ohraně“ a už ničím nedokázal tak překvapit jako se Střihorukým Edwardem, Donniem Brascem nebo Kapitánem Jackem Sparrowem.

Poslední originální záchvěvy jeho talentu se objevily kolem roku 2009, kdy šel do kin krimi příběh s názvem Veřejní nepřátelé. Depp v něm hraje amerického gangstera Johna Dillingera, který skutečně proslul odvážnými bankovními loupežemi, a jehož nezastavitelné řádění inspirovalo americkou vládu k totální reorganizaci FBI.

Některé ze scén této gangsterky se navíc natáčely v místech, kde Dillinger ve třicátých letech skutečně působil. Na druhou stranu si však filmaři řadu situací značně přibarvili, a některé si dokonce úplně od základů vymysleli.

4. Nezastavitelný

Všichni jsme viděli alespoň jeden snímek o nějakém tom „splašeném“ dopravním prostředku. Většinou to bývají autobusy nebo vlaky, což je i případ snímku s názvem Nezastavitelný. Události těchto filmů bývají často tak extrémní, že se jim zkrátka nedá věřit. V případě filmu z roku 2010, byste však udělali chybu. Nezastavitelný s Denzelem Washingtonem (66) a Chrisem Pinem (40) v hlavních rolích se totiž zakládá na skutečných událostech.

K těm došlo v roce 2001, kdy z amerického Ohia vyrazil neřízený nákladní vlak, který se bez strojvedoucího nekontrolovatelně řítil až osmdesátikilometrovou rychlostí. Vlak se nedal nijak zpomalit, a to i přesto, že policie zkoušela všemožné prostředky. Stejně jako ve filmu skončila i ve skutečnosti celá událost tím, že vlak zastavili odvážní vlakvedoucí a strojvůdce s využitím druhé lokomotivy.

3. Kráčející skála

Buford „The Bull“ Pulsen se během svého mládí živil jako profesionální zápasník, a tímto způsobem získal i svou přiléhavou přezdívku. Jako býk si vždy šel za svým a nepolevil, dokud toho skutečně nedosáhl. To se nejvíce ukázalo, když pověsil svůj zápasnický mundůr na hřebík a vyměnil jej za uniformu šerifa v okresu McNairy v Tennessee.

Osobně totiž vedl válku proti drogám, gamblingu a ilegálním palírnám alkoholu. Během jeho policejní kariéry se mu podařilo ustát osm přestřelek a sedm soubojů na nože, což z něj automaticky dělá obrovského frajera. Pokud vám jeho život přijde jako skvělý nápad pro film, uvažujete stejně jako režisér Kevin Bray.

Ten totiž v roce 2004 natočil snímek s názvem Kráčející skála, ve kterém do role ostříleného šerifa, který se jen tak něčeho nezalekne, obsadil Dwaynea Johnsona (48). Snímek rozhodně nebyl žádným kandidátem na Oscara, ale i tak šlo o povedenou akční podívanou. Filmaři se také Pulsonova života nedrželi do puntíku přesně, ale byl pro ně spíš jakousi zásadní inspirací.

2. Pot a krev

U Johnsona zůstaneme i v rámci snímku Pot a krev, který šel do kin v roce 2013. Pot a krev je akční komedií, v centru jejíhož dění se ocitá partička přihlouplých kulturistů, kteří měli na svědomí únos a dvě vraždy. Snímek se inspiruje v příbězích takzvaného „Sun Gym Gangu“, který v devadesátých letech působil v prosluněném Miami.

Michael Bay (55), který snímek natočil, rozhodně není známý pro to, že by se nějak extra zabýval realističností svých filmů. U sci-fi jako jsou Transformers nebo Armageddon mu to většinou prochází, ale u filmů založených na skutečných událostech jako je Pearl Harbor nebo právě Pot a krev je už celá situace mnohem komplikovanější.

Bay si totiž řadu událostí interpretoval „po svém“, a řada scén, které ve filmu vidíte se buď odehrála jinak, nebo jsou třeba úplně smyšlené. Filmu se také často vyčítá, že trojici zločinců, které si zahráli Dwayne Johnson, Anthony Mackie (42) a Mark Wahlberg (49), ukazuje v mnohem lepším světle, než by bylo potřeba.

1. Černý jestřáb sestřelen

Na konec dnešního článku jsme si nechali válečný film z roku 2001, který vypráví o ozbrojeném konfliktu v somálském Mogadishu. Možná jste věděli, že je snímek s názvem Černý jestřáb sestřelen adaptací stejnojmenné knihy Marka Bowdena (69), ale věděli jste, že film i kniha popisují skutečné události z roku 1993?

Úkolem elitních vojáků bylo zajmout dva poručíky somálského diktátora, jehož vliv by se oslabil natolik, že by se al svrhnout. Celá operace však rozhodně neproběhla podle plánu, a místní milice tak sestřelily dva americké vrtulníky plné po zuby ozbrojených vojáků.

Následovala dlouhá přestřelka, během které se sestřelení vojáci snažili získat pomoc, zatímco se museli bránit nebezpečným útokům somálských ozbrojenců. Režisér Ridley Scott (83) navíc při natáčení filmu odvedl opravdu dobrou práci, za kterou ho Americká filmová akademie ocenila hned dvěma Oscary. Snímek vás totiž naprosto vtáhne, a napínavý snímek tak budete sledovat takřka bez mrknutí oka.

(tod)

Fandím
24 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Johnny Depp, Mark Wahlberg, Dwayne Johnson , Michael Bay

Filmy:
Černý jestřáb sestřelen, Kráčející skála, Veřejní nepřátelé, Nezastavitelný

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
američtí herci, americké filmy, akční filmy, Johnny Depp filmy, Dwayne Johnson filmy, Dwayne Johnson role, filmy podle skutečné události, Michael Bay filmy, Buford „The Bull“ Pulsen
TOPlist