5 akčních filmů o upírech

01.02.2022

Filmových upírů existuje celá řada. Koneckonců původní Upír Nosferatu z roku 1922 je jedním z největších milníků kinematografie, díky kterému se hororové filmy v současnosti těší takové popularitě. Ne každý snímek o upírech však musí být děsivou podívanou. V hollywoodské filmografii najdete i řadu akčních filmů, které ukazují upíry jako akční superhrdiny.

Na přelomu března a dubna u nás bude mít premiéru komiksová marvelovka s názvem Morbius, která je přesně takovým filmem. Abyste se na tuhle akční podívanou stihli „naladit“, připravili jsme si pro vás seznam pěti slavných akčňáků, které se točí kolem krvelačných upírů.

5. Blade

Prvním snímkem dnešního seznamu je ve skutečnosti třídílná série o jednom nevšedním lovci upírů. Wesley Snipes (59) si na sebe sluneční brýle, těžký kožený kabát a ještě těžší boty poprvé oblékl v roce 1998, kdy šel do kin první Blade. Často se na to zapomíná, ale i tenhle antihrdina pochází z pera kreslířů Marvel Comics.

Blade se však dostal na plátna kin ještě před původními Spider-Many, a dokonce se mu podařilo předstihnout i první díl X-Menů, a proto si ho lidé s Marvelem často nespojují. Jeho výstřednosti nepomáhá ani fakt, že jde o mládeži nepřístupný film plný krve a násilí, který by mezi Iron Mana, Captaina Ameriku nebo Strážce galaxie zapadl jen těžko.

Blade je polovičním upírem, který po nocích loví své vzdálené příbuzné. Jeho ostrému meči neunikne žádná krvelačná stvůra, a tenhle lovec si rozhodně nebere žádné servítky. Blade na tuhle nelehkou práci naštěstí není sám a ve všech třech dílech série mu s lovem upírů pomáhá zkušený tým ostřílených lovců.

4. Abraham Lincoln: Lovec upírů

Pokud jste si přečetli název následujícího filmu, možná vám nad ním zůstává rozum stát. Opravdu někdo natočil film, ve kterém 16. americký prezident bojuje s upíry? A může takový film vůbec stát za to? Ve zkratce: ano a ne. Abraham Lincoln: Lovec upírů je přesně tak zvláštní, jak se z jeho názvu zdá.

Příběh filmu je vystavěn na skutečných událostech, které se scénáristé pokusili překroutit v jakousi mysteriózní a nadpřirozenou záhadu. I tenhle snímek je adaptací komiksového příběhu, který si přeci jen může dovolit větších šíleností než celovečerní filmy. Je ale určitě úctyhodné, že se tvůrci tohohle ztřeštěného filmu alespoň snažili zachovat vážnou tvář, když pracovali s tak absurdní předlohou.

3. Underworld

V hollywoodské filmografii byste jen obtížně hledali slavnější upírskou sérii, než je proslulý Underworld. Ten vypráví o odvěkém souboji upírů a vlkodlaků, který se táhne dlouhá staletí a zdánlivě nemá konce. Upírka Selene v podání Kate Beckinsale (48) ale jednoho dne zjistí, že spolu vůdci upírů a vlkodlaků mají tajnou dohodu, kterou před svými druhy tají.

Proto se rozhodne probudit prastarého upíra, který má nastolit rovnováhu a pořádek mezi všemi krvelačnými monstry. Nakonec se však ukáže, že i tenhle slavný upír má své vlastní plány, které mají připravit o život milého hlavní hrdinky série. Netrvá to dlouho a propukne lítá bitva, během které zahyne spousta monster.

Underworld se dočkal celkem čtyř dalších pokračování, a ačkoliv filmy natočené po roce 2010 za moc nestojí, první tři filmy jsou překvapivě kvalitní akční podívanou.  

2. Drákula: Neznámá legenda

Ačkoliv je Drákula z roku 1931 podobně jako již zmíněný Upír Nosferatu zásadním hororovým snímkem, filmů s touto legendární postavou vzniklo tolik, že se mezi nimi nějaký akční film zkrátka najít musí. A taky že našel. V roce 2014 se Luke Evans (42) chopil role Transylvánského vladaře Vlada III. ve filmu Drákula: Neznámá legenda.

Snímek režiséra Garyho Shorea (41) ukazuje Vladovu cestu od uznávaného a schopného vladaře v krvelačné monstrum bez slitování. Když ho totiž osmanský sultán vyzve, aby mu poslal tisíc chlapců (včetně Vladova vlastního syna) jako rekruty do armády, Vlad se rozhodne přímý rozkaz neuposlechnout, čímž rozpoutá válku mezi Transylvánií a Osmanskou říší.

Aby dokázal obrovské přesile čelit, spojí se s ještě větším zlem a stane se Drákulou. Jako nezničitelný bojovník se prohání po bitevním poli a vraždí desítky až stovky protivníků zároveň. Takové schopnosti však nepřicházejí lacině a jen těžko byste hledali někoho, kdo za ně zaplatil víc než Vlad III.

1. Van Helsing

Na konec dnešního článku jsme si nechali akční film, který vypráví o tom nejslavnějším lovci upírů. Tenhle film šel do kin v roce 2004 a hlavní role upíry obávaného lovce se v něm ujal sám Hugh Jackman (53). Helsing je agentem Vatikánu, kterého církev vyšle na nebezpečnou misi do záhadné Transylvánie.

Obyvatelé zdejších vesnic se bojí po setmění vycházet ven, jelikož se soumrakem přichází i nestvůry, které hledají vhodnou oběť. Původcem všeho zla je zřejmě nesmrtelný hrabě Dracula, který uzavřel dohodu s ďáblem. Upíři však nejsou jedinými monstry, kteří se ve Van Helsingovi objevují.

Důležitou roli zde má i Frankensteinovo monstrum, které má sloužit Draculovi, a důležití jsou pro vyprávění tohoto příběhu i vlkodlaci. Sám Helsing se totiž po jednom z lítých soubojů stal vlkodlakem, a jen v této formě má nějakou naději obávaného upíra porazit.

(tod)

Fandím
5 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Wesley Snipes, Hugh Jackman, Kate Beckinsale

Filmy:
Blade, Van Helsing, Abraham Lincoln: Lovec upírů

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
horory, Fantasy, hororové postavy, tipy na filmy, upíři, Blade, filmy o upírech, lovci upírů, pití krve
TOPlist