4 slavné filmy, o kterých jste nevěděli, že jsou ve skutečnosti pokračováním

01.02.2018

V současnosti jsou různé sequely, prequely a filmové série poměrně častým fenoménem. Nakonec, když se podíváme na úspěch komiksového giganta Marvel, tak se vlastně není ani čemu divit. Ovšem existují i filmy, o kterých jste možná ani netušili, že jsou součástí nějaké větší série. My vám teď představíme několik z nich.

1. Vysoká hra patriotů

Že vás nenapadá, čeho by mohla Vysoká hra patriotů s Harrisonem Fordem (75) v hlavní roli být pokračováním? Není divu, Fordovu postavu totiž v předchozím filmu hrál Alec Baldwin (59). Postava Jacka Ryana totiž pochází z několikadílné série bestsellerů Toma Clanceyho.

Před tím, než amerického spisovatele proslavily videohry, se několik z jeho knih stalo předlohami pro úspěšné filmy. Jedním z takových je právě třeba Hon na ponorku, který se odehrává ještě před událostmi Vysoké hry patriotů. Ford si roli agenta CIA Jacka Ryana zopakoval ve filmu Jasné nebezpečí, ale se to neznamená, že to bylo naposledy, co jsme mohli Ryana na stříbrném plátně vidět.

Kromě Forda a Baldwina si totiž zkušeného agenta CIA zahráli ještě další dva herci. Ve snímku Nejhorší obavy se role Jacka Ryana zhostil Ben Affleck (45) a ve filmu Jack Ryan: V utajení Afflecka vystřídal Chris Pine (37).

2. Riddick: Kronika Temna

Tady s největší pravděpodobností budete znát další díl série z roku 2013, který se jmenuje jednoduše Riddick. Co ale možná netušíte, je fakt, že i Kronika temna je ve skutečnosti pokračováním. První film o nájemném zabijákovi se schopností vidět ve tmě, vznikl o celé čtyři roky dříve než Kronika temna.

Ten film se jmenuje Černočerná tma. Stejně jako v dalších pokračováních v něm hlavní roli ztvárnil Vin Diesel (50). Možná vás překvapí i to, že právě Černočerná tma z roku 2000 pomohla akčnímu herci s jedním z nejhlubších hlasů Hollywoodu odstartovat kariéru.

Do filmů, které mu přinesly slávu, začal být Diesel obsazován až po tom, co do kin přišel první díl série o Riddickovi. Například série Rychle a zběsile odstartovala v roce 2001 a xXx mělo premiéru dokonce až o rok později.

3. Desperado

Podobně, jako tomu bylo u Riddicka, „zabodovaly“ u Rodriguezovy (49) trilogie spíše pokračování, než původní film. Přesto však začaly příběhy Banderasova (57) potulného po zuby ozbrojeného kytaristy už o tři roky dříve, než šel do kin snímek Desperado. Pokud si žádný takový film nemůžete vybavit, nezoufejte. El Mariachi se od Desperada poměrně hodně liší.

Změnu můžeme vypozorovat už i v představiteli hlavní role. Přestože si v Desperadovi a Tenkrát v Mexiku zahrál roli bezejmenného kytaristy Antonio Banderas, v El Mariachi si jeho roli mexičan „střihnul“ Carlos Gallardo. To nás přivádí k dalšímu rozdílu, kterým je jazyk filmu.

Na rozdíl od dalších pokračování je totiž El Mariachi z roku 1992 kompletně celý natočený ve španělštině. Navíc je na první pohled poznat, že je první díl série nízkorozpočtový, jelikož šlo o jeden z prvních filmů, které Rodriguez kdy natočil. Poté si totiž Rodrigueze všimlo studio Columbia Pictures, které do projektu přispělo obrovským balíkem peněz.

4. Barva peněz

Barva peněz s Tomem Cruisem (55) v hlavní roli se odehrává o více než dvacet let později než příběh filmu Hazardní hráč. V tom se hlavní role zhostil Paul Newman, který si roli Eddieho Felsona zopakoval právě v Barvě peněz.

V pokračování z roku 1986 Newmanův Eddie zanechal hraní kulečníku, ale hledá někoho, komu by předal svoje znalosti. Nakonec narazí na talentovaného mladíka Vincenta (Tom Cruise), kterého začne trénovat. Přestože Newman získal nominaci na Oscara už za Hazardního hráče, první zlatou sošku si domů odnesl až díky Barvě peněz.

To, že je Barva peněz pokračováním Hazardního hráče je obtížné rozpoznat hned z několika důvodů. Film z roku 1961 režíroval Robert Rossen, ale režie Barvy peněz se po smrti původního režiséra ujal Martin Scorsese (75). Premiéry obou filmů jsou od sebe vzdáleny téměř 25 let, což navíc znamená, že je Hazardní hráč černobílý.

(tod)

Fandím
6 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Harrison Ford, Vin Diesel, Tom Cruise, Alec Baldwin

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
zahraniční herci, američtí herci, Hollywood, slavné filmy, svět filmu, Harrison Ford filmy, zajímavosti o filmech, Tom Cruise filmy, Vysoká hra patriotů, Riddick: Kronika Temna, Desperado, Barva peněz, pokračování slavných filmů, Černočerná tma, předlohy slavných flmů, starší filmy, kasovní trháhy, Hollywood zajímavosti, americká kinematografie
TOPlist