TOP 5 snímků z 59. ročníku filmového festivalu ve Varech

12.07.2025

Celebrity, párty a červený koberec. Tak přesně o tom dnešní článek vůbec nebude. Ačkoliv se sice budeme věnovat nejnovějšímu ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, zaměříme se na to, o čem skutečně je – na filmy. Dnes vám totiž představíme výběr snímků, které nás ve Varech dostaly.

Občas jsme odcházeli s úsměvem na tváři, občas se slzami v očích, ale můžeme vám zaručit, že následující pětice filmů skutečně vyvolá silné emoce. Vítejte na Showbiz.cz, kde vám dnes představíme pětici senzačních snímků, které měly premiéru na 59. ročníku KVIFFu.

Sbormistr

Snad nejočekávanějším snímkem letošního festivalu byl bezesporu Sbormistr režiséra Ondřeje Provazníka (47). O filmu se ve veřejném prostoru mluvilo přes rok a není divu. Volně totiž zpracovává nechvalně proslulý případ dirigenta Bambini di Praga – Bohumila Kulínského a jeho zneužívání nezletilých sboristek.

Delegace filmu opakovaně tvrdila, že se tvůrci případem Kulínského pouze inspirovali, ale běžný divák obeznámený s aférou se srovnání neubrání. Pokud ale čekáte soudní drama, které povede k trestu, nedočkáte se. Místo toho vás čeká 106 minut náznaků, manipulací a společenského nátlaku na dospívající dívky ve sborovém prostředí.

Napětí by se dalo krájet a sympatický Juraj Loj (41) hraje ambiciózního sbormistra naprosto bravurně. Výborná je i kamera a celá výprava, která vás bez obtíží přenese do devadesátých let. Co ale zaslouží největší poklonu, je ztvárnění dospívajících zpěvaček. Toho se totiž ve většině případů ujaly skutečné sboristky, ale že jde o neherečky, byste z jejich přirozeného vystupování nepoznali.

Musíme to zarámovat

Další snímek je v dnešním seznamu poměrně specifický. Jde totiž o film, natočený na jednom místě během několika málo hodin. Přesto je to film, který je návštěvníkům Karlovarského filmového festivalu velmi blízký. Jde totiž o víc než hodinový rozhovor s nedávno zesnulým prezidentem KVIFFu, Jiřím Bartoškou.

Musíme to zarámovat! (rozhovor s Jiřím Bartoškou v červenci 2021) je projektem Milana Kuchynky a Jakuba Juráska, dlouholetých spolupracovníků festivalu. Ti se v roce 2021 rozhodli, že využijí nepřeberné množství historek a příběhů, kterými je Bartoška každoročně častoval a nechají ho rozmluvit na kameru.

Bartoška tak mluví o své minulosti, jak se dostal k herectví, jak se přátelil s Václavem Havlem, jak se vypořádával s minulým režimem a jaké příběhy doprovázely natáčení jeho nejslavnějších filmů a seriálů. Dělá to přitom s humorem a naprostou lehkostí, které vás po skončení filmu neutopí v depresi z jeho smrti, ale radostí z toho, že festival tak dlouho vedl tak silný a pozitivně naladěný člověk.

Love Me Tender

Jedním ze zahraničních hostů, kteří každoročně zavítají na Karlovarský filmový festival, byla letos i lucemburská herečka Vicky Krieps (41). Ta s sebou přivezla hned dva filmy – prapodivný AI počin s názvem O hrdinovi a depresivně melancholické drama Love Me Tender. Ze zkratkovitého popisku jste asi pochopili, který z filmů v nás zanechal hlubší stopu.

Love Me Tender vypráví příběh Clemence, která žije už několik let v odloučení od manžela, se kterým má střídavou péči nad jejich synem Paulem. Relativně harmonický vztah se sesype v momentě, kdy svému bývalému Clemence přizná, že ji přitahují ženy. Když její exmanžel zjistí, že už neexistuje šance, že by se k sobě vrátili, začne své bývalé ženě házet všemožné klacky pod nohy a jako rukojmí si vezme jejich syna.

Tím začíná několikaletý spor o opatrovnictví doprovázený střípky z osobního života bývalé právničky, která se se změnou orientace rozhodla vydat se na nevypočitatelnou dráhu spisovatelky. Deprese tu a tam střídají střípky štěstí, ale lidská zášť a nenávist v kombinaci s šílenou byrokracií a zastaralým systémem je zkrátka neskutečně velkou překážkou.

GEN_

Hlavním hrdinou dokumentárního snímku GEN_ režiséra Gianlucy Matarreseho je endokrinolog Maurizio Bini. Jde o lékaře, který se zaměřuje na oplodnění in vitro a genderové tranzice. Jak sám říká, jeho specializací jsou zrození – ať už jde o novorozence nebo přerod osobnosti.

Dokument ukazuje jeho každodenní rutinu od konzultací s pacienty, přes chirurgické operace až po hádky s dělníky či houbaření. Doktor Bini je v dokumentu ukázán jako člověk, který s nohama na zemi dokáže pomoci i těm, kteří jsou psychicky v naprostých koncích, a to často navzdory italské legislativě, která je podobně zkostnatělá jako ta česká. Jde o lékaře, který nesoudí, ale snaží se svým pacientům poskytnout tu nejlepší péči, ať už jsou jacíkoliv.

Letní škola, 2001

Na konec dnešního článku jsme si nechali snad největší překvapení letošního ročníku. Česko-vietnamský režisér Dužan Duong (34) se ve snímku Letní škola, 2001 ponořil do vlastních zkušeností z mládí v chebské tržnici Dragoun, mezigeneračních konfliktů a poznávání vlastní identity.

Jde o fantasticky natočený film, který nabízí totožný příběh ze tří různých pohledů – otce rodiny, který se zaplete s vietnamskou mafií, jeho nejmladšího syna, který zažívá slasti i strasti mládi, a jeho staršího bratra Kiena, který se po několika letech vrací z Vietnamu poté, co ho tam rodina poslala kvůli nedostatku financí.

Jde o skvělý snímek, který ukazuje nejen realitu vietnamské tržnice na přelomu tisíciletí, ale i příběhy, které by se mohly odehrát v jakékoliv rodině. Filmaři si nás navíc získali i zábavným pojetím merche, kdy diváky po odchodu ze sálu čekala miniaturní tržnice, kde si mohli od vietnamských prodejců zakoupit propagační materiály k filmu.

(tod)

Fandím
4 fanoušci
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Jiří Bartoška, Ondřej Provazník, Juraj Loj

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
české filmy, nové české filmy, novinky v Kinech, české filmy novinky, Festival Karlovy Vary program, české premiéry, KVIFF, Karlovy Vary 2025, KVIFF 59, Karlovy Vary International Film Festival
TOPlist