Stoletý režisér Otakar Vávra zemřel!

16.09.2011

Ve věku 100 let zemřel ve čtvrtek večer kontroverzní český režisér Otakar Vávra! Významný filmový tvůrce, který své sté narozeniny oslavil koncem února, si před měsícem zlomil krček stehenní kosti při letním pobytu na chalupě, což se mu zřejmě stalo osudným ...

Otakar Vávra
Zdroj: Česká televize

Otakar Vávra (1911-2011), který ještě v červnu převzal cenu za celoživotní přínos světové kinematografii na mezinárodním festivalu ve Zlíně, tak díky své dlouhověkosti obsáhl celé jedno století a přežil mnoha svých vlastních kolegů a žáků, jež vychoval na pražské FAMU.

Slavný český režisér a scénárista se narodil 28. února 1911 v Hradci Králové. Po střední škole začal studovat v Brně a v Praze architekturu. Ještě za studií spolupracoval na několika dokumentech a už v roce 1931 natočill experimentální film Světlo proniká tmou.

Čtěte také

Jeho celovečerním režijním debutem byl film Filosofská historie podle románu Aloise Jiráska z roku 1937, ale už rok předtím se režijně podílel na snímku Velbloud uchem jehly. ve třicátých letech se věnoval psaní scénářů i námětů pro sebe i pro jiné režiséry. Napsal scénáře k významným dílům jako Svítání, Jedenácté přikázání, Mravnost nade vše či Hlídač č. 47, které patřily mezi nadprůměrné v rámci tehdejší produkce.

Filosofská historie

Po druhé světové válce natočil ceněné snímky podle literárních předloh Němá barikáda nebo Krakatit. Po Vítězném únoru se vrhl na "husitskou trilogii", která je dnes považována za klaisckou ukázkou komunistického výkladu dějin. První díl Jan Hus byl natočen v roce 1954, Jan Žižka v roce 1955 a poslední třetí díl Proti všem v roce 1956. Poté točil převážně dramata se sociální tématikou jako Srpnová neděle, První parta nebo Policejní hodina.

Kladivo na čarodějnice

Jeho tvorba dosáhla vrcholu v šedesátých letech, když natočil dramata Noční host, životopisný film o Boženě Němcové Horoucí srdce či Třináctá komnata. Mezi nejznámější díla ale jednoznačně patří Romance pro křídlovku a Kladivo na čarodějnice. Zatímco v Romanci pro křídlovku se ukázal jako bytostný lyrik, Kladivo na čarodějnice  je odvážnou obžalobou totalitní zvůle a fanatismu. Také proto tento film skončil v trezoru ...

Sokolovo

Během normalizace pak vznikla jeho asi nejhorší díla - trilogie Dny zrady, Sokolov a Osvobození Prahy - filmy sice na řemeslné úrovni, ale ideologicky poplatné tehdejšímu režimu. Sem můžeme počítat i remake jeho vlastního filmu Krakatit - odpudivě angažované drama Temné slunce.

V osmdesátých letech pak natočil nemastné neslané snímky jako Putování Jana Amose, Komediant nebo Veronika. Posledním Vávrovým dílem se stal film Evropa tančila valčík z roku 1989. Jeho "polistopadový" sen natočit snímek o Janu Masarykovi se mu už vzhledem k jeho vysokému věku nesplnil ...

Romance pro křídlovku

Otakar Vávra byl od mládí levicově smýšlející režisér a díky tomu byl po celých čtyřicet let vlády KSČ hojně protěžován na úkor jiných tvůrců. Stal se tak jedním z nejkontroverznějších režisérů 20. století, to především díky tomu, že mohl točit za všech režimů, které zemi postihly.

Mezi jeho zásluhy a kladné činy však patří i založení FAMU, resp. katedry režie na této škole, kde učil ještě do roku 2008. Jeho rukama prošli takoví filmoví velikáni a představitelé československé nové vlny jako Věra Chytilová, Miloš Forman, Jiří Menzel, Jan Schmidt, ale i zahraniční tvůrci jako byl jugoslávský režisér Emir Kusturica.

Jan Hus

Jako režisér spoléhal především na herecké výkony, a proto do svých filmů obsazoval nejčastěji kvalitní herce, které našel v Národním divadle. Natočil celkem 52 celovečerních hraných filmů a k 80 filmům napsal scénář.

Otakar Váva za svůj dlouhý život posbíral řadu ocenění - několikrát získal Filmovou cenu, Národní cenu, Zemskou cenu i Státní cenu, obdržel také titul Zasloužilého umělce, poté Národního umělce, nebo Cenu ministra kultury či Řád republiky. Točil prakticky za všech režimů ...

V roce 2001 obdržel Českého lva za dlouholetý přínos českému filmu a Cenu za mimořádný umělecký přínos světovému filmu na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. V roce 2004 mu pak prezident udělil Medaili Za zásluhy. Jeho manželkou byla televizní režisérka Jitka Němcová (59), která byla o skoro 40 let mladší. Z prvního manželství měl jednoho syna.

Fandím
1 fanoušek
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Otakar Vávra

Kategorie:
Celebrity, České celebrity,

Tagy:
Celebrity, České celebrity, youtube, youtube video, youtube com, čeští režiséři, režiséři, smrt celebrity, úmrtí celebrity, smrt režiséra, Otakar Vávra foto, Otakar Vávra photo, Otakar Vávra nemocnice, Otakar Vávra hospitalizace, Otakar Vávra problémy, Otakar Vávra zdravotní problémy, Otakar Vávra filmy, Otakar Vávra ukázky, úmrtí režiséra, Otakar Vávra stovka, Otakar Vávra operace, Otakar Vávra kyčelní kloub, krček kyčelního kloubu, Otakar Vávra pád na chalupě, Otakar Vávra smrt, Otakar Vávra skon, Otakar Vávra úmrtí
TOPlist