Největší zajímavosti z předávání Oscarů

22.09.2022

Předávání Oscarů patří k těm největším událostem filmového světa. Každý, kdo v Hollywoodu něco znamená, si tuhle událost zkrátka nemůže nechat ujít. Historie tohoto svátku filmu sahá až do roku 1929, kdy proběhl první ročník předávání Cen Akademie. Od té doby odborná komise předala na 3 140 zlatých sošek v řadě různých kategorií.

To však není jediná zajímavost, kterou jsme si pro vás o téhle události dnes připravili. Právě o zajímavých faktech z těchto ceremoniálů je celý dnešní článek. Hoďte se do gala, připravte si děkovnou řeč a pusťte se do nejnovějšího článku na Showbiz.cz.

Drahý šatník

V prvním bodě dnešního seznamu se podíváme na garderoby všech účastníků těchto galavečerů. Na největší filmovou událost roku zkrátka nemůžete vyrazit v teplácích a špinavém tílku. Některé hvězdy se na tento večer připravují i několik měsíců, kdy se dostávají do formy, ztrácí přebytečná kila a připravují si své srdceryvné proslovy.

Součástí tohoto procesu je samozřejmě i výběr šatů. Každý herec se chce blýsknout nějakým okázalým kostýmkem a příležitost v „reklamě zdarma“ vidí i návrhářská studia. Prozatím nejdražší šaty si na sebe v roce 2013 oblékla Jennifer Lawrence (32), když si šla pro Oscara za Terapii láskou.

Její šaty od Diora, ve kterých několikrát škobrtla, stály astronomické čtyři miliony dolarů, čímž herečka naprosto prolomila rekord z roku 1997, který dosud držela Nicole Kidman (55).

Už mlčte

Není žádným tajemstvím, že se herci na případné děkovné řeči připravují dlouho dopředu. Ačkoliv to vypadá, že se je snaží vymyslet přímo na místě, naprostá většina z nich si je nesčetněkrát zkoušela předem. Občas toho chtějí říct mnohem víc, než jim časový limit dovolí a z reproduktorů v sále se tak po několika momentech začnou ozývat nezaměnitelné tóny, které signalizují, že oceněnému došel čas.

Časový limit ale neplatil vždy. Své by o tom mohla vyprávět původem anglická herečka Greer Garson, která dosud drží rekord za nejdelší děkovnou řeč, kterou kdy kdo na Oscarech měl. Její monolog trval neuvěřitelných šest minut, a právě na to konto se pořadatelé rozhodli zavést 45vteřinový limit. Herce na překročení nejprve upozorňuje čtecí zařízení, poté se ozve hudba, a nakonec pořadatelé neukázněným mluvkům vypnou jejich mikrofony.

A co odměna?

Víte kolik peněz si vítězové Oscarů z udílení cen každoročně odnesou? Ač se to může zdát neuvěřitelné, tak slavné ocenění ve skutečnosti není spojeno s žádnou finanční odměnou. Výherce nečeká žádná naditá obálka či šek s několika nulami, ale to neznamená, že to na jejich finanční situaci nemá obrovsky pozitivní dopad.

Nejlepší herec a herečka si totiž po svém vítězství mohou zažádat o 20% navýšení svého platu pro následný film, jak uvádí Business Insider. Zároveň se pro filmaře stávají mnohem atraktivnějšími a s vítězstvím drahocenné zlaté sošky si mohou pohodlně vybírat z desítek různých filmových nabídek.

Dárkový balíček

To, že si z ceremoniálu výherci Oscarů neodnesou žádné peníze, ale neznamená, že odejdou s prázdnou. Na všechny nominované totiž ještě před samotným udílením cen čeká hodnotný dárkový balíček, jehož obsah dosahuje až šesticiferných hodnot. V dolarech!

Firmy kromě pokrytí nákladů za samotné dary platí až dvacet tisíc dolarů za to, aby se jejich obsah mohl stát součástí tohoto balíčku. Zároveň rozhodně nejde o nějaké klíčenky, propisky či placky. Jen v roce 2020 byl obsah tohoto luxusního dárku vyhodnocen na 225 tisíc dolarů a uvnitř mohli nominovaní najít cokoliv od značkového oblečení, až po luxusní dovolenou.

Dobrý den, jmenuji se Oskar

Napadlo vás někdy, proč se galavečeru předávání Cen americké Filmové akademie vlastně říká Oscar? Je to zvláštně specifický název pro tuhle slavnou sošku a rozhodně nejde o žádnou zkratku nebo přesmyčku. Proč se tedy nejznámějšímu filmovému ocenění začalo říkat Oscar? Krátká odpověď – nikdo to pořádně neví.

Podle některých zvěstí tak sošce začala poprvé říkat herečka Bette Davis, protože jí socha připomínala jejího manžela, jehož prostřední jméno bylo právě Oscar. Podobně známá je i historka knihovnice akademie a jedné z ředitelek Cen akademie Margaret Herrick, které měla socha připomínat jejího strýce. Jisté je jen to, že se jméno oficiálně ujalo už v roce 1939.

(tod)

Fandím
8 fanoušků
Nesnáším
2 antifanoušci
Celebrity:
Bette Davis, Nicole Kidman, Jennifer Lawrence, Greer Garson

Filmy:
Terapie láskou

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
americké filmové ceny, slavní herci, předávání Oscarů, zajímavosti, celebrity oskar, Americká filmová akademie, filmové zajímavosti
TOPlist