Vtipnost

Fotky Marco Materazzi (0)

Životopis Marco Materazzi Upravit životopis

Marco Materazzi (narozen 19. srpna 1973) je italský fotbalista (středový obránce). Jeho poslední angažmá bylo v Sérii A za Inter Milán.

Na počátku kariéry hrál za různé kluby v Sérii C a Sérii B, později za prvoligový anglický klub Everton. Dvě období strávil v Perugii (1995-1998 a 1999-2001). Nakonec se v roce 2001 upsal Interu Milán za 10 milionů Euro. Materazzi je známý jako střelec gólů. V sezóně 2000/2001 zlomil rekord Serie A v počtu gólů vstřelených obráncem. S Interem vyhrál mnoho soutěží včetně 5 vítězství v Sérii A v řadě, 1 vítězství v Lize mistrů a po 3 vítězstvích Italského poháru a Italského superpoháru.

Na mezinárodní scéně debutoval v roce 2001 a v roce 2006 vyhrál své první velké trofeje: s Interem Sérii A a s Itálií Mistrovství světa v Německu. Ve finále mistrovství proti Francii se stal účastníkem kontroverzního incidentu. Materazzi v prodloužení urazil Francouze Zinedina Zidana, který ho udeřil hlavou do hrudi a srazil ho k zemi. Hádka a následná červená karta pro Zidana se stala předmětem mnoha diskusí. Tento moment se stal jedním z nejznámějších celé historie Mistrovství světa.

Mládí

Marco Materazzi se narodil v Italském městě Lecce. Jeho otec Giuseppe hrál za tamní klub US Lecce. Po ukončení hrášské kariéry se Giuseppe stal trenérem. Trénoval i slavné kluby, např. Pisu, Lazio Řím nebo Sporting Lisabon. Marco byl velký fanoušek Lazia, když ho jeho otec v letech 1988-1990 trénoval.

Klubová kariéra

Svou klubovou kariéru začal v mládežnickém klubu FC Messina Peloro v letech 1990-1991. Poté hrál v amatérském Tor di Quinto (1991-1992), týmu Série C2 Marsala (1993-1994) a týmu Série C1 Trapani Calcio (1994-1995), se kterým se mohl dostat do Série B, ale těsně prohrál rozhodující zápas s AS Gualdo Calcio.

Přesto o něj projevil zájem tým Série B Perugia, za který hrál v letech 1995-1998, ale část sezóny 1996-1997 strávil na hostování v týmu Série C Carpi FC 1909. Sezónu 1998-1999 strávil v anglickém prvoligovém Evertonu, kde dostal červenou kartu čtyřikrát z celkových 27 zápasů a vstřelil 2 góly (proti Middlesbroughu a Huddersfieldu). Poté se vrátil do Perugie, kde v sezóně 2000-2001 vstřelil 12 gólů, čímž zlomil rekord v počtu gólů vstřelených obráncem v Sérii A, který předtím držel Daniel Passarella. Od následující sezóny hrál za Inter Milán, který ho koupil za 10 milionů Euro. Za něj vstřelil v sezóně 2006-07 10 gólů a stal se obráncem s největším počtem vstřelených gólů v této sezóně. V dubnu 2008 odehrál svůj 150. zápas za Inter, který skončil vítězstvím 2:0 nad Atalantou.

V červnu 2011 rozvázal svůj kontrakt s Interem, protože cítil, že už nedosahuje kvality špičkových hráčů. Ihned poté ho lákal nově postoupivší klub do Premier League, Queens Park Rangers. Také mu byl nabízen přestup do MLS. Materazzi vyjádřil své přání vrátit se do Interu jako trenér.

Materazzimu se mezi fanoušky a spoluhráči říká „Matrix“ a „Řezník“ kvůli jeho nevyzpytatelné osobnosti a celkově agresivní hře.

Reprezentační kariéra

V reprezentaci debutoval 25. dubna 2001 v zápasu proti Jihoafrické republice, který Itálie vyhrála 1:0. Zúčastnil se Mistrovství světa 2002 a Eura 2004. Na Mistrovství světa 2006 začínal jako náhradník, ale po zranění Alessandra Nesty v 17. minutě zápasu základní skupiny proti České republice se dostal do základní sestavy. V tomto zápasu také skóroval v 26. minutě po hlavičce z rohového kopu a poslal Itálii do vedení 1:0. Zápas nakonec skončil vítězstvím Itálie 2:0. V osmifinálovém zápase proti Austrálii dostal červenou kartu a byl vyloučen ze čtvrtfinále proti Ukrajině.

Ve finále mistrovství prohrávala Itálie po gólu Zidana v 7. minutě z penalty 1:0, ale Materazzi v 19. minutě hlavičkou z rohového kopu vyrovnal. Také střílel jako 2. v pořadí a proměnil penaltu v rozstřelu, který následoval po prodloužení. V prodloužení ho ve 110. minutě udeřil hlavou do hrudi a srazil k zemi Zinedine Zidane, který následně viděl červenou kartu a byl vyloučen. Zidane ho obvinil z urážky své sestry a matky. Na tiskové konferenci po zápasu Materazzi řekl, že poté, co se držel Zidanova dresu, mu ho Zidane ironicky nabídl. Materazzi na to odpověděl italsky: „Preferisco quella puttana di tua sorella“ (raději si vezmu d**ku, jako je tvá sestra), po čemž následoval Zidanův faul. Materazzi později řekl, že nevěděl, že Zidane vlastně nějakou sestru má. Britské deníky The Daily Star, The Daily Mail a The Sun uvedly, že Materazzi adresoval Zidanovi rasistické výroky. Materazzi se proti tomu bránil soudní cestou. Později byla obvinění stažena a deníky musely zaplatit značné odškodné.

Materazzi hrál v prvním zápasu Itálie na Euru 2008 proti Nizozemsku, ale v 54. minutě byl za stavu 2:0 pro Nizozemsko střídán. Zápas nakonec dopadl 3:0 v neprospěch Itálie. Další zápasy už na Euru nehrál. Po Euru 2008 ukončil svou reprezentační kariéru.