Jiří Schelinger

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 4 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 3 názory

Povolání: Zpěvák

Věk: 30 let

Datum narození: 6.03. 1951

Datum úmrtí: 13.04.1981

Člen skupiny: Zemětřesení, Budvarka

Žánry: rock , pop , vtipná , klasický rock , hard rock , česko-slovenská

Hodnocení Jiří Schelinger

Přitažlivost
90% (72 hlasů) 5838.místo
Talent
91% (83 hlasů) 6672.místo
Inteligence
88% (71 hlasů) 8211.místo
Vtipnost
88% (69 hlasů) 7473.místo

Fotky Jiří Schelinger (33)

Videoklipy Jiří Schelinger (39)

Písně Jiří Schelinger (43)

Všechny písně Jiří Schelinger (43) »

Diskografie Jiří Schelinger (3)

Jsem prý blázen jen ( 12 May 2011)
Holubí dům ( 18 May 2011)
Jahody mražený ( 19 Jul 2011)
Celá diskografie Jiří Schelinger (3) »

Životopis Jiří Schelinger Upravit životopis

Jiří Schelinger (6. března 1951, Bousov - 13. dubna 1981, Bratislava) byl český rockový zpěvák a skladatel, jedna z předních postav českého rocku.

Život

Narodil se ve vesničce Bousov, ležící na samé hranici Českomoravské vrchoviny nedaleko Čáslavi. Jeho otec byl učitelem hudby, matka květinářka a on sám brzy propadl muzice, v mládí začal hrát na klavír a později kytaru. Měl bratra Milana.Záhy se přestěhovali do Čestmírovy ulice v Praze-Nuslích,kde navštěvoval 91. osmiletou střední školu na nám. Československých legionářů (dnes fakultní základní škola v Praze-Nuslích, Táborská ulice). Poté začal navštěvovat střední odborné učiliště, ale studium na instalatéra nedokončil. V době studia byl po srpnu 1968 zadržen a umístěn do zadržovací vazby, kde se pokusil o demonstrativní sebevraždu, aby byl dříve propuštěn. Na jejím základě podstoupil psychiatrické vyšetření, které mělo za následek získání modré knížky, která mu znemožňovala aktivní službu v armádě. Po propuštění z léčebny v Bohnicích se stal kulisákem v divadle Jiřího Wolkera(dnes divadlo v Dlouhé).

Jeho první kapelou, kterou založil již na základní škole a ve které hrál na kytaru, byla Nothing But Nothing. Později vystupoval v barové skupině Ivo Trojana Smaragd, který si ho přizval ke spolupráci. Během vystupování v Liberci se seznámil i se svojí budoucí první ženou Alenou, se kterou měl dceru Andreu. Manželství se ale nevydařilo a vyústilo rozvodem. Z manželství má dceru Andreu.

Poté nastoupil na místo kytaristy a zpěváka bluesové kapely The Happy Five. Ta však odjela bez Jiřího Schelingra na angažmá do Finska, proto přijal nabídku Karla Šípa a stal se členem jeho skupiny Faraon. S tou natočil roku 1972 svůj první velký hit, píseň Holubí dům od skladatelů Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka a několik dalších singlů. V roce 1973 pak přešel do skupiny Františka Ringo Čecha. Dle vyjádření Františka Ringo Čecha účelem přibrání bylo přitvrzení zvuku kapely. Společně pak nahrávají první nový hit Švihák lázeňský a následně album Nemám hlas jako zvon.

Od roku 1975 měl zakázáno vystupovat v rodném okrese.

Roku 1977 společně nahráli další studiové album Hrrr na ně..., u kterého panovaly obavy ze zásahu cenzury, jednalo se o první hardrockovou desku v Česku. V 70. letech se mezi příznivci Jiřího Schelingra objevuje fáma, že britská skupina Black Sabbath zvažuje angažmá českého zpěváka jako náhradu za Ozzyho Osbourna, na tehdejší dobu revoluční zpráva. Následně odjeli na koncertní turné do Ruska. V Polsku dělali předskokany anglické kapele Smokie. O dva roky později vydal LP album Nám se líbí, následně se začalo připravovat nové album s názvem Zemětřesení, které ale nebylo kvůli jeho předčasnému úmrtí dokončeno (v roce 1993 nakonec vzniklo ve složení Brichta, Doležal, Henych a Smetáček).

13. dubna 1981 odjel na pozvání bratislavského studia Československé televize do Bratislavy, kde měl natočit na playback svůj filmový hit Což takhle dát si špenát. Za dosud nevyjasněných okolností skočil z bratislavského Starého mostu do Dunaje. Teorií, proč se tak stalo, existuje několik. V bratislavské vinárně si přisedl k mladému páru a posilněni alkoholem začali konverzovat. Dle vyjádření přítele slečny se jí věnoval přespříliš a tak mělo dojít k siláckému skoku do vody Dunaje oběma účastníky. Přítel se měl zachránit chycením bóje v řece, Jiří nikoliv.

Údajně jeho mrtvé tělo bylo vyloveno z vody 7. května 1981 u osady Bodíky, v katastru obce Horný Bar ve značném stupni rozkladu. Protože nebylo prokázáno cizí zavinění, byla jeho smrt uzavřena jako nešťastná náhoda. To, že jeho tělo nebylo nikdy identifikováno nikým z jeho rodiných příslušníků či alespoň známých, vedlo některé jeho fanoušky k domněnce, že skok přežil a žije někde v ústraní a k dalším spekulacím.

Jeho tělo je dle oficiální zprávy uloženo na hřbitově v pražských Olšanech.

Spekulace o smrti

Jeho smrt nebyla nikdy zcela objasněna a je opředena řadou záhad. Spekuluje se, že se mohlo jednat o úkladnou vraždu zosnovanou Státní bezpečností, pokus zpěváka emigrovat, žít v ústraní či o sebevraždu. Současně se spekuluje, že tehdejší Státní bezpečnost se pokusila případ rychle uzavřít a za tělo Jiřího Schelingra bylo prohlášeno tělo cizího neznámého muže, který měl být z Dunaje taktéž vytažen. Tuto teorii podporuje i vyjádření jeho bratra Milana, který po letech získal pitevní zprávu popisující tělo zpěváka jinak než ve skutečnosti byl, příčinou smrti měl být údajně infarkt. Totožnost těla nikdy nebyla určena žádným rodinným příslušníkem ani blízkým člověkem Jiřího. Závěr, že se jedná o tělo zpěváka, byl učiněn na základě zubařské karty.

Jeho bratr Milan Schelinger současně tvrdí, že jeho tělo bylo nalezeno až na březích Dunaje později v Maďarsku, kde byl následně pochován jako neznámý muž.

Přes svůj krátký život se stal legendou československého bigbítu. Jeho zpěv je dodnes jedním z nejcharakterističtějších v české rockové historii a je považován za jednoho z největších českých rockových zpěváků, jeho hity jsou stále populární.

K šedesátému výročí jeho narození (a třicátému výročí úmrtí) mu byla na jeho domě v Praze 4 Nuslích, kde od raného dětství bydlel, odhalena busta s pamětní deskou.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Jiří Schelinger (0)

Všechny články o Jiří Schelinger (0) »
TOPlist