Fotky Franck Ribéry (4)

Životopis Franck Ribéry Upravit životopis

Franck „Bilal“ Ribéry (* 7. dubna 1983 v Boulogne-sur-Mer, Francie) je francouzský fotbalista, který nastupuje za francouzskou fotbalovou reprezentaci a FC Bayern Mnichov. Novináři jej občas označují za nástupce Zinedina Zidana. Na své tváři má jizvu, kterou utrpěl při vážné autonehodě.

Kariéra

V lednu roku 2005 podepsal kontrakt s tureckým Galatasarayem Istanbul. Pomohl mu k zisku tureckého poháru, když v semifinále vstřelil jedinou branku a pak dalším gólem přispěl ve finále, k velkému vítězství 5:1 nad věčným rivalem Fenerbahçe. Fanoušci Galatasaraye byli uchváceni jeho hrou a dali mu přezdívku „FerraRibery“. Je považován za největší objev MS 2006.

V Istanbulu ale dlouho nevydržel jeho dalším působištěm se stala jeho rodná Francie. Odešel do Marseille, ale to s velkými problémy. Galatasaray nakonec vysoudil náhradu 10 miliónů eur.

V Olympique Marseille měl dvě úspěšné sezóny. V sezóně 2005-2006 s Marseille dokráčel až do finále Poháru UEFA. Jeho tým však ztroskotal na Valencii.

12. červen 2006 byl pro něj nezapomenutelný. Reprezentační trenér Francie Raymond Domenech nedal na špatná proroctví a postavil jej hned v prvním zápase na MS proti Švýcarsku.

Jeho první reprezentační gól byl velmi důležitý. V 41. minutě za stavu 1:0 pro Španěly překonal gólmana Ikera Casillase a načal francouzský obrat. I když Španělé byli favoriti, Francie 3:1 vyhrála a šla do čtvrtfinále proti Brazílii. 1. července proti Brazílie Franck střídal v 75. minutě. Byl také u památného finále proti Itálii. Tam ale vítězné tažení Francie skončilo.

Ve Francii je vyšetřován za sex s nezletilou prostitutkou.

Zdroj: Wikipedia.org