Kdo, když ne my: Milostný příběh německých teroristů z RAF!

13.01.2012

Snímek Kdo, když ne my je netradiční reminiscencí nedávné německé historie! Jde vlastně o životní příběh německého spisovatele Bernwarda Vespera, který žil s proslulou Gudrun Ensslin, která se později "proslavila" jako jedna ze zakladatelek teroristické organizace RAF (Rote Armee Fraktion).

wenn
Foto: Film Europe

Na začátku 60. let se v dusné atmosféře provinčního Západního Německa do sebe vášnivě zamilují Bernward Vesper a Gudrun Ensslin, spolužáci z vysoké. Obaa nadšení vyznavači psaného slova najdou vydavatelství, jehož první publikací bylo kontroverzní dílo Bernwardova otce, nechvalně známého nacistického autora. Bernward hájí tvůrčí schopnosti svého otce, ačkoliv je sám pronásledován jeho podezřelou minulostí. Gudrun se vehementně pouští do pátrání po roli svého vlastního otce v rámci Třetí říše. Vzrůstající neklid tehdejší doby na ně značně působí a oba mladí lidé se snaží bojovat proti konformismu a popírání skutečností.

Poté, co se jejich bouřlivý vztah téměř rozpadne kvůli Bernwardově nevěře, začínají znovu. Roku 1964 se přestěhují do Západního Berlína. Své síly spojí s levicovými spisovateli a politickými aktivisty, stávají se součástí rozšiřujícího se globálního povstání: „Kdo, když ne my; Kdo, když ne my?“ Ale nespokojenost se světem znamená naprostý konec jejich vztahu. Na konci 60. let se Gudrun přidává k cílům rebelského Andrease Baadera a Bernward riskuje své zdraví užíváním psychedelických drog ve snaze konečně dopsat román odkazující na změnu světa …

Německý režisér Andres Veiel (52) debutoval v roce 1992 televizním dokumentem Winternachtstraum a pokračoval oceněným dokumentem Balagan představující židovsko-palestinskou divadelní skupinu Akko. Ve svém nejvíce osobním dokumentu Die Überlebenden zkoumá příběhy tří bývalých spolužáků, kteří nakonec spáchali sebevraždu.

Dále režíroval řadu oceňovaných dokumentů jako byl Black Box BRD (portrét RAF teroristy Wolfganga Gramse a bankéře Alfreda Herrhausena, který byl zavražděn jednotkami RAF) nebo Die Spielwütigen (portrét čtyř divadelních studentů studujících na Ernst Busch Academy of Dramatic Arts v Berlíně). Film Kdo, když ne my je jeho prvním hraným celovečerním filmem.

Německý snímek se při svém hodnocení rozhodně nevyhne srovnání s podobně tématickým filmem (a o tři roky starším) Baader Meinhof Komplex, který má nesrovnatelně širší záběr a je rozhodně i historicky poučnější a zajímavější, než pár epizod z života méně známého spisovatele, který fandil komunismu a nakonec se z toho všeho kolem zbláznil ...

Německé historické drama Kdo, když ne my/Wer wenn nicht wir je ve vybraných českých kinech k vidění od 12. ledna 2012. 

Celebrity:
Hark Bohm, Joachim Paul Assböck

Kategorie:
Filmy, Právě v kinech,

Tagy:
Celebrity, herečky, Zahraniční celebrity, německé celebrity, zahraniční herečky, herci, zahraniční herci, zahraniční režiséři, německé herečky, režiséři, němečtí herci, August Diehl, němečtí režiséři, německé filmy, Kdo když ne my, Kdo když ne my foto, Kdo když ne my fotky, Kdo když ne my trailer, Kdo když ne my video, Kdo když ne my premiéra, Kdo když ne my ukázka, Kdo když ne my film, Lena Lauzemis, Alexander Fehling, Susanne Lothar, Rainer Bock, Maria-Victoria Dragus, Imogen Kogge, Hanno Koffler, Andres Veiel film, Andres Veiel režie, Andres Veiel
TOPlist