Festivalový deníček Karlovy Vary – den šestý

07.07.2011

Delegace ShowBiz.cz si užila směsici evropských filmů! Je libo ruského Beduína, úchylného Ivana Trojana nebo norského Lovce Trolů?


Beduínka ...
Foto: kviff.com

Beduín
Ruský film režiséra Igora Vološina začíná jako typický festivalový snímek - matka shání peníze pro svou dcerou, která onemocněla leukémií, a tak se nechá oplodnit jako náhradní matka dítěte pro dvojici gayů. Koho to dnes ještě dojme?

Ruský film režiséra Igora Vološina patří námětem k snímkům, jež se v Karlových Varech objevují pravidelně a ve větším množství. Snímek se však překvapivě promění v takřka taratinovskou gansterku v ruském stylu (čili bez humoru) a skončí kdesi v jordánských pouštích ...

Film by tak mohl v zásadě končit už v sedmdesáté minutě, ale režisér nám ještě přidal orientální bonus, čímž jej nejen prodloužil, ale zároveň mu dodal potřebou katarzi, k níž dospívá hlavní hrdinka.

Verdikt: Lepší festivalový snímek, který tolik neurazí a víc nadchne. Jinak ho lze považovat za další příspěvek do studia ruské, resp. ukrajinské duše, která je tak široká, až nám to někdy nejde do hlavy ...


Ivan Trojan jako úchylný pozorovatel ...
Foto: kviff.com

Neviditelný svět
Film režiséra Petera Krištúfka aneb slovenská varianta filmu Okno do dvora. Ivan Trojan v roli česky hovořícího úchyla, který pozoruje šťastnou rodinu z protějšího domu a chce se do ní vetřít i za cenu zločinu …

Námět filmu by vystačil na půlhodinu, ale režisér jej musel protáhnout na celovečerní film, a tak novináři s úctou usínají nebo odcházejí z projekce. Motivace hlavního hrdiny je navíc hodně vykonstruovaná, a tak se „s napětím očekáváme“, jaká banalita se z toho vyklube. Ivan Trojan sice celý film táhne, ale těžko budeme mlčení či pár komických grimas považovat za jeho životní výkon. Smích vyvolávají nejprve úsečné odpovědi hlavního hrdiny a nakonec i jeho nesmyslné chování v závěrečných scénách filmu. Stylizace do podoby jakéhosi slovenského Spalovače mrtvol mu prostě nesedla ...

Verdikt: Slovenský pokus o psychologický film dopadl špatně, nikoli kvůli Ivanu Trojanovi, ale díky mizerné režii a scénáři, která hlavního představitele nutí do křečovitého výkonu, jež mu nikdo nevěří. Zbytečně natažený televizní snímek, který se jeví jako nedokonalá parodie některých psychologických filmů o psychopatech.



Lovec trolů
Norský "dokument" o trojici mladých filmařů, kteří při pátrání po záhadných medvědích útocích v horách narazí na lovce trollů - muže, který opravdu loví bájné tvory známé ze severské mytologie.

Zdařilá norská odpověď na filmy typu Záhada Blair Witch, Rec nebo Monstrum, která si ovšem vzala z amerických filmů jen původní formu „filmu o filmu“. Tvůrci snímek doplnili ryze národními „obludami“, které sice nevypadají jako dinosauři z Jurského parku, ale v chvíli, kdy se objeví za horizontem, tak divákům tuhne krev v žilách …

Režisér navíc klišé typické pro tento druh filmů obohatil o jemný humor, a tak si společně s neohroženým hlavním hrdinou povzdychneme nad šílenou norskou byrokracií a dozvíme se, že i lovec trolů musí vyplňovat nudné formuláře, když zabije příslušníka jejich druhu … Ach jo!

Verdikt: Zatím bezkonkurenčně nejoriginálnější snímek letošního ročníku. Doporučujeme!

Fandím
6 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Martin Šulík, Petr Marek, Marek Eben

Filmy:
Nic proti ničemu

Kategorie:
Filmy, Zahraniční celebrity,

Tagy:
Celebrity, herečky, americké herečky, Zahraniční celebrity, slovenské celebrity, britské celebrity, zahraniční herečky, karlovy vary, herci, zahraniční herci, američtí herci, britské herečky, zahraniční režiséři, slovenští herci, slovenské herečky, oscarové herečky, karlovarský festival, křišťálový glóbus, MFF Karlovy Vary, MFF Karlovy Vary 2011, Karlovy Vary zahájení
TOPlist