Festivalový deníček Karlovy Vary – den sedmý

09.07.2011

Delegace ShowBiz.cz s napětím očekává, kdo letos vyhraje Křišťálový glóbus!


John Turturro a Katherine Borowitz
Foto: kviff.com

Nokas
Norská dramatická rekonstrukce o přepadení jedné banky v malém městě. Film se odehrává několik hodin před přepadením, během přepadení a až do doby, kdy lupiči opustí místo činu. Událost vidíme očima těch, kteří se jí "zúčastnil" – lupičů, policie a zaměstnanců přepadeného podniku.

Film na motivy skutečných událostí byl natočen podle výpovědí očitých svědků a natáčelo se na dokonce místech, kde k přepadení došlo. Režisérem snímku byl Erik Skjoldbjærg, jehož známe jako tvůrce slavného dramatu Insomnia, díky němuž mohl v USA natočit snímek Prozacový národ.

Snímek udržel napínavé tempo téměř po celou dobu, ale neubránil jsem se dojmu, že šlo o rekonstrukci poněkud seversky chladnou a bez emocí. Divák se navíc "diví", jak je možné, že policisté i samotní lupiči se chovali jako naprostí amatéři ...



Osmdesát dopisů
Filmový debut režiséra Václava Kadrnky, který měl v tichosti českou premiéru na jaře, soutěžil také na festivalu v Berlíně a v českých kinech proběhl bez větší publicity. Režisér si jej totiž natočil bez pomoci Státního fondu i České televize, takřka za vlastní peníze.

Osobitý, leč naprosto antidivácký film, je zhmotněnou nudou, ale podanou takovým způsobem, až to bere dech. Je to vlastně jen obrazové vyjádření obyčejného dne filmovými prostředky založenými na jemném pozorování detailů.

A hlavně jde o navýsost autorské dílo, které se nám nemusí líbit, ale u něhož musíme uznat, že tvůrce nám žádným násilným způsobem nenutí svůj názor a jen nám předkládá svůj pohled na vlastní dětství. Navíc normalizace je zde opravdu fyzicky přítomna, aniž bychom museli postavy navlékat do kostýmů nebo dělat jim patky jako třeba ve filmu Občanský průkaz.



Spodní proud
Islandské drama z atraktivního prostředí tamních rybářů. Film samotný už tolik atraktivní nebyl - měl pomalý rozjezd, zmatený děj a nepochopitelný závěr. Režisér Árni Ásgeirsson se soustředil na vykreslení chrakterů jednotlivých postav, ale zapomněl jaksi na skutečnost, že základem dobrého filmu je scénář ...

Drama skupiny rybářů, kteří na palubu vezmou jednu ženu, mělo mít údajně klaustrofobickou atmosféru, ale klaustrofobii měl spíš dívák, který zřejmě nechápal, jak se může uprostřed filmu objevovat postava, která na začátku filmu zahynula. A to nebylo žádné duchařské drama!

Snímek sice posbíral šest tamních filmových cen, ale nám toto podivné "drama - nedrama" přišlo jako neobratný pokus o pychologický trhiller. Ale to bude nejspíše tím, že nám rybaření na moři nic neříká ...



Včera navíc do Karlových Varů přijel americký herec John Turturro, který Ve Velkém sále uvedl film Někde dnes večer (mezi námi - nic moc) a dnes večer tamtéž převezme Cenu prezidenta festivalu. Předpokládejme, že jej v příštím roce uvidíme v nové znělce karlovarského festivalu.

Napsal Stuart Hample

Fandím
1 fanoušek
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Katherine Borowitz, John Turturro

Filmy:
Osmdesát dopisů, Nokas, Někde dnes večer

Kategorie:
Filmy, Zahraniční celebrity,

Tagy:
Celebrity, herečky, americké herečky, Zahraniční celebrity, slovenské celebrity, britské celebrity, zahraniční herečky, karlovy vary, herci, zahraniční herci, američtí herci, britské herečky, zahraniční režiséři, slovenští herci, slovenské herečky, oscarové herečky, karlovarský festival, křišťálový glóbus, MFF Karlovy Vary, MFF Karlovy Vary 2011, Karlovy Vary zahájení, Spodní proud
TOPlist