7 slavných herců, kteří byli pro své filmy počítačově omlazeni

20.05.2018

Natáčení filmů často trvá velmi dlouhou dobu, která se může pohybovat v řádu měsíců či dokonce i několika let. Některé filmy však popisují i mnohem delší dobu, což před filmaře staví neobvyklý problém. Pokud totiž sledujete život jednoho hrdiny po dobu několika desetiletí, těžko se vám bude shánět někdo, kdo vypadá jako o dvacet let mladší verze vašeho herce.

Právě proto se filmaři často uchylují k počítačovému omlazování svých herců. Občas je tenhle proces velmi dobře zamaskován, ale mnohem častěji se stává, že jejich výtvor vypadá vážně podivně. My vám nyní přinášíme seznam sedmi takových případů a necháme na posouzení vám, zda se tvůrcům speciálních efektů jejich práce podařila, nebo ne.

7. Johnny Depp – Piráti z Karibiku: Salazarova Pomsta

Piráti z Karibiku: Salazarova Pomsta je už pátým pokračováním slavné série, založené na atrakci z Disneylandu. Filmaři se pro tento díl rozhodli, že potřebují změnit tvář Johnnyho Deppa (54) v roli kapitána Jacka Sparrowa do jeho mladických let.

Ten se totiž v mládí provinil tím, že přechytračil španělského korzára Salazara, který kvůli Jackovi podlehl strašlivému prokletí. Spolu se svou posádkou byl dlouhá léta uvězněn, a nyní se vrací zpět, aby se Jackovi pomstil.

Na vrásčitého hollywoodského herce by jim pravděpodobně nestačil ani kilogram make-upu, a tak se filmaři rozhodli, že použijí CGI (počítačové efekty), aby Deppovi vrátili jeho mladickou krásu. Podle našeho názoru je případ mladého Jacka jedním z těch povedenějších na dnešním seznamu.

6. Arnold Schwarzenegger – Terminátor Genysis

Další počítačové omlazení na dnešním seznamu se týká rakouského svalovce Arnolda Schwarzeneggera (70). Ten byl ve svých filmech omlazen už několikrát, ale nejvíce to bylo vidět v posledním díle Terminátora z roku 2015 s podtitulem Genysis.

Tento film se věnuje alternativní časové linii, kdy počítačový systém Skynet v roce 1997 neodstartoval jadernou válku, která vyhladila většinu lidského obyvatelstva, jak tomu bylo ve všech předešlých dílech série. Tentokrát se věci mají trochu jinak.

Arnoldův Terminátor pomalu v ústraní stárne, dokud není potřeba, aby znovu ochránil Sarah Connor. V tomto už tak dost nepřehledném filmu se děje spousta věcí najednou, včetně souboje starého Arnieho s jeho omlazenou verzí. Tu filmaři vytvořili použitím a vylepšením starších záběrů z předchozích Terminátorů. Není to žádný zázrak, ale pořád lepší než pokus o mladého Arnieho v Terminátor Salvation.

5. Carrie Fisher – Rogue One: A Star Wars Story

Omlazení nedávno zesnulé Carrie Fisher pro spin-off série Star Wars s názvem Rogue One je pro fanoušky Hvězdných válek velmi kontroverzním tématem. Někteří z nich si počítačové omlazení chválí, ale jiní tvrdí, že CGI Carrie spadá do tak zvaného „uncanny valley“ (stav, kdy je něco velmi podobné člověku, ale přesto je očividné, že tomu tak není).

Počítačová Carrie se ve filmu objeví jen na několik málo okamžiků, ale i to stačilo, aby rozhádala fanouškovskou základnu Star Wars. Z příběhového hlediska dává její mladá verze smysl, jelikož se Rogue One odehrává těsně před první natočenou epizodou Hvězdných válek s podtitulem Nová naděje.

Zpodobnění Carrie Fihcher však není jediným počítačovým počinem, který upravuje vzhled svých herců. Ve filmu byl také použit obličej Petera Cushinga v roli generála Tarkina. Cushing byl však v době natáčení filmu už více než 20 let po smrti, a tak se filmaři museli uchýlit k počítačově generovanému obličeji.

4. Patrick Stewart – X-Men: Poslední vzdor

Sir Patrick Stewart (77) už asi čtyřicet let vypadá pořád stejně. Je nám proto záhadou, proč se ho režisér Brett Ratner (49) rozhodl pro svůj superhrdinský film z roku 2006 omladit. V případě Stewartova omlazení se na rozdíl od Rogue One shodnou téměř všichni. Je naprosto otřesné.

Mladší verze mutanta Charlese Xaviera má vyhlazené vrásky, které jsou ale jinak pro Stewarta tak ikonické. Herec pak vypadá, jako kdyby mu někdo za zátylkem držel napnutou kůži. Celá scéna pak působí naprosto podivně a tento renomovaný britský herec v ní vypadá jako mimozemšťan.

Podobně dopadl i sir Ian McKellen (78), který ve filmech ze série X-Men hraje Xavierova protivníka, obávaného mutanta Magneta. Takové zacházení si tito Shakespearovští herci rozhodně nezasloužili.

3. Robert Downey Jr. – Captain America: Občanská válka

I další snímek na našem seznamu spadá do kategorie superhrdinských filmů. Tentokrát však jde o třetího Captaina Americu s podtitulem Občanská válka. Počítačově omlazený v něm však není sám kapitán, ale Tony Stark v podání Roberta Downeyho Jr. (53).

Downey je o několik desítek let mladší ve scéně, kdy se baví se svým otcem, který byl také geniálním vynálezcem. Scéna je poměrně kvalitně udělaná a jsou v ní použity naskenované obličeje Downeyho z jeho dřívějších snímků.

Celá scéna s omlazeným hercem probíhá téměř na samém začátku filmu, a je vlastně součástí Starkovy univerzitní prezentace. Pokud by se vám tedy třeba nepozdávalo, jak v ní Downey vypadá, můžete to dát za vinu tomuto ostřílenému superhrdinovi a případně si to vyřídit s ním.

2. Jeff BridgesTRON: Legacy

Ve filmu Tron Legacy, který byl pokračováním kultovního snímku z roku 1982, dostal Jeff Bridges (68) nelehký úkol. Měl v něm totiž ztvárnit hned tři verze své postavy z původního filmu. Zestárlou verzi Kevina Flynna, omlazeného počítačového avatara ve svém programu a také mladého Kevina v jedné z jeho vzpomínek.

V roce 2010 však nebylo CGI na takové úrovni jako dnes a jeho správné užití vyžadovalo skutečné mistry animace. Těmi bohužel tvůrci TRON: Legacy nebyli, a tak jsme místo uvěřitelného Bridgese dostali něco, co spíše vypadá jako postava z počítačové hry.

To ale nakonec možná nebylo nic proti ničemu, jelikož je TRON ve filmovém světě skutečně hrou, která žije vlastním životem. Vzhledem k tomu, že v něm však všichni ostatní vypadají „normálně“, tahle výmluva zkrátka a dobře použít nelze.

1. Brad PittPodivuhodný případ Benjamina Buttona

Přestože jsme zmínili, že v roce 2010 nebylo CGI obličejů na nijak vysoké úrovni, existují i světlé výjimky. Jednou z nich je dokonce ještě o dva roky starší film s názvem Podivuhodný případ Benjamina Buttona s Bradem Pittem (54) v hlavní roli.

Film se věnuje Benjaminovi, který se narodil jako stařec nad hrobem a postupně mládne. Pitt proto prošel nejen omlazovacími procesy, ale i těmi, které z něj dělaly staršího, než ve skutečnosti byl. Kromě těch úplně prvních záběrů, ve kterých vypadá tělo starce velikosti mimina velmi absurdně, provedli tvůrci speciálních efektů skutečně skvělou práci. Celý proces obráceného stárnutí pak vypadá velmi přesvědčivě a dokonce i Pittovo omlazení na věk kolem dvacítky není ničím podivným, co by nějak rozhodilo divákovu pozornost.

Vzpomenete si na nějaké další příklady počítačového omlazování herců ve filmech? Ať se jedná o ty povedené nebo ty zpackané, rádi si o nich přečteme v komentářích!

(tod)

Fandím
24 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Patrick Stewart, Johnny Depp, Arnold Schwarzenegger, Jeff Bridges, Robert Downey Jr., Brad Pitt, Carrie Fisher

Filmy:
Podivuhodný případ Benjamina Buttona, TRON: Legacy 3D

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
herci, Brad Pitt filmy, natáčení filmu, slavní herci, Jack Sparrow, filmové efekty, zajímavosti, Johnny Depp filmy, Robert Downey Jr filmy, Arnold Schwarznegger filmy, filmová produkce, CGI, zajímavosti o filmech, počítačové efekty, počítačové omlazení, počítačové úpravy herců, CGI úpravy, CGI efekty, celebrity počítačové úpravy
TOPlist