5 zajímavostí z natáčení Indiana Jonese a Poslední křížové výpravy

31.10.2019

Indiana Jones a Poslední křížová výprava je třetím dílem v dobrodružné sérii o neohroženém archeologovi. Letos tento legendární snímekslaví své třicáté narozeniny, a proto jsme se rozhodli, že se na něj zaměříme podrobněji. V roce 2021 má jít do kin další díl této úspěšné série a nezbývá než doufat, že bude slavit větší úspěchy než ten prozatím poslední s názvem Indiana Jones a Království křišťálové lebky.

Nyní se však přesuneme ještě dále do historie, do roku 1989, kdy šel do kin třetí (a v té době zdánlivě poslední) film o neohroženém archeologovi. Zajímá vás, jak se na natáčení filmu podílel jordánský král? Chcete vědět, kterého snímku se při natáčení Spielberg (72) bál? Víte, kterou scénu hráli Harrison Ford (77) a Sean Connery (89) bez kalhot? Pak se rozhodně pusťte do dnešního článku.

5. Indy a Svatý Grál

Není žádným tajemstvím, že vymyslet originální příběh je v současnosti téměř nadlidský úkol. Napříč všemi médii existuje téměř nekonečný kánon nápadů, že je skoro nemožné přijít s něčím neotřelým. Když váš příběh navíc využívá nějakou známou mytologii, dá se předpokládat, že jej bude široká veřejnost přirovnávat k něčemu, co si s touto mytologií „hrálo“ dříve.

Přesně takové obavy měl režisér Steven Spielberg při natáčení Poslední křížové výpravy. Snímek, kterého se bál nejvíce, byla senzační komedie legendárního britského uskupení Monty Python. Jejich snímek Monty Python a Svatý Grál šel do kin téměř patnáct let před třetím dílem Indiana Jonese, Spielberg se však i tak obával, že si diváci budou jeho film plést s legendární komedií.

Oba filmy se točí okolo hledání slavného artefaktu, ale každý k tomu přistupuje diametrálně odlišnými způsoby. Zatímco Indiana Jones je dobrodružným akčním filmem, snímky Monty Pythonů spadají do žánru šílených a často až absurdních komedií. Přesto se však Spielberg bál toho, že si jeho film budou lidé spojovat s neohroženým černým rytířem či krvelačným králíčkem.

4. Průlom počítačových efektů

Indy a jeho přátelé se na konci filmu ocitají v zajetí nacistů, kteří se je snaží využít pro objevení onoho posvátného artefaktu. Indymu se podaří vyřešit všechny hádanky a splnit všechny zkoušky, a skutečně se ke Svatému grálu dostane. Nacisté jsou mu však vždy těsně za patami, a k místu, kde je artefakt uložen tak dorazí společně.

Ve své aroganci se Nacisté v místnosti plné prastarých pohárů zmocní prvního, který jim padne do oka, ale jejich volba samozřejmě není správná. Namísto věčného mládí tak hlavní padouch na místě zestárne a stane se z něj ohyzdná mumie. Toho je docíleno pomocí speciálních počítačových efektů, které v roce 1989 neměly obdoby. Celá scéna byla vytvořena tak, že byl herec Julian Glover (84) natočen v několika fázích nanášení složitého makeupu, a tyto záběry pak byly počítačově spojeny dohromady.

3. Omluva za Chrám zkázy

Třetí snímek série byl velmi důležitý i pro samotného režiséra. Spielberg měl totiž podobně jako většina fanoušků nejslavnějšího archeologa pocit, že se mu druhý díl série s názvem Indiana Jones a Chrám zkázy úplně nepovedl. I jemu přišel až zbytečně temný a strašidelný na sérii, která se točí okolo dobrodružných cest po celém světě.

Poslední křížovou výpravou si chtěl Spielberg napravit reputaci a částečně se i omluvit za to, jak předchozí díl dopadl. Třetím dílem chtěl navázat na atmosféru Dobyvatelů ztracené archy, kteří si získali miliony fanoušků po celém světě.

2. Ruce vzhůru, kalhoty dolů

Těsně za polovinou filmu se Indiana Jones a jeho otec Henry Jones dostanou na palubu německé vzducholodi. Natáčecí plac byl však kvůli příšerným vedrům umocněným silnými reflektory naprosto rozžhavený a herci tak měli opravdu ztížené podmínky. Aby si natáčení alespoň trochu usnadnil, rozhodl se Sean Connery pro neobvyklý krok.

Ačkoliv to není ze scény vidět, téměř celou ji natáčel bez kalhot. Jelikož věděl, že bude natáčen jen od pasu nahoru, nebyl problém nechat kalhoty v kostymérně a vyrazit na plac jen ve spodním prádle. Když se o Conneryho odvážném kroku dozvěděl i Ford, rozhodl se, že bude svého původem skotského kolegu následovat a i on se tak zbavil svých kalhot.

1. Královské přátelství

Třetí díl série se vrátil ke svým kořenům, a tak se Poslední křížová výprava odehrává po celém světě. Velká část filmu se natáčela i v Jordánsku, kde Spielberg seznámil a spřátelil s místní královskou rodinou. Krále s královnou Spielberg opakovaně zval k natáčení, a ti mu za to na oplátku s jeho filmem často pomáhali.

Například koně, na kterých hrdinové na konci filmu odjíždějí vstříc západu slunce, patřili samotnému králi Husajnovi Jordánskému. Spielbergovi pomáhala i královna Núr, která jej čas od času vozila ve svém voze po různých natáčecích lokacích. Jak se říká, vyplácí se mít přátele na vysokých místech.

(tod)

Fandím
9 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Sean Connery, Harrison Ford, Steven Spielberg

Filmy:
Indiana Jones a Poslední křížová výprava, Indiana Jones a Chrám zkázy, Dobyvatelé ztracené archy

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
akční filmy, Steven Spielberg filmy, slavné filmy, Harrison Ford filmy, Harrison Ford role, Steven Spielberg role
TOPlist