5 smutných pravd o hollywoodských kaskadérech

29.05.2018

Možná vás to překvapí, ale práce v Hollywoodu není jen procházka růžovým sadem. Jistě, na první pohled se může zdát, že kdokoliv, kdo se točí okolo filmového průmyslu, má nadosmrti zajištěnou slávu a peníze. Ne každý člen štábu si ale bohužel žije jako přední herci. Slyšeli jste snad někdy o nějakém proslulém střihači, maskérovi nebo kostymérovi?

Nejhůře jsou na tom ale kaskadéři. Přestože na plátně tráví vedle samotných herců snad nejvíce času, téměř nikdo nezná jejich jméno, natož pak tvář. My vám nyní přinášíme pětici důvodů, proč je kaskadérské povolání nevděčným řemeslem.

5. Na Oscary zapomeňte

Americká filmová akademie oceňuje celou řadů filmových profesí včetně těch, které jsme zmínili v úvodu našeho dnešního článku. Existuje ale jedna, na kterou se při udělování proslulých Oscarů prostě a jednoduše zapomíná.

Jde právě o kaskadéry a jejich nebezpečné povolání. Právě oni mají velkou zásluhu na Hollywoodských trhácích, přesto se pro ně nikdo neobtěžoval vyčlenit speciální kategorii Oscarů. Dokážete si představit kolik úmrtí a zranění by nastalo, kdyby si herci měli všechny své kaskadérské kousky předvádět sami?

Tuto nešťastnou Oscarovou situaci se snaží změnit ostřílený kaskadér Jack Gill (63), který byl koordinátorem trikových efektů u celé řady akčních blockbusterů včetně filmů jako Pearl Harbor, Captain America: Občanská válka nebo akční série Rychle a zběsile. Gill se už léta snaží přimět Akademii k tomu, aby do udílení cen zařadila i kategorii kaskadérů, avšak jeho tažení se zatím netěší úspěchu.

4. Anonymita

Další bod našeho seznamu je úzce spojen s tím předešlým. Pokud se totiž kaskadéři nemohou účastnit boje o Oscary, jen obtížně se dostávají do povědomí veřejnosti. Určitě vám nebude dělat problém vyjmenovat hned několik hollywoodských herců či režisérů, ale vsadíme boty, že si na mnoho kaskadérů jmenovitě nevzpomenete.

Sice se jejich jména objevují v závěrečných titulcích k jejich filmu, ale upřímně, kdo ty titulky pozorně čte? Proslulost kaskadérů by však měla za následek to, že by divák neustále zkoumal, jestli je hrdina právě ztvárňován hercem, nebo jestli jej v této akční scéně hraje kaskadér.

Zkrátka a dobře, pokud by byli kaskadéři stejnými celebritami jako herci, vnímání filmů by bylo diametrálně odlišné. Je proto dobře, že jsou kaskadéři více méně v ústraní? Co si myslíte vy? Bylo by lepší, kdyby byli kaskadéři slavní, nebo jste raději, když nemusíte každou chvíli přemýšlet, kdo právě hraje vaši oblíbenou postavu?

3. Smrtící úrazy

O nebezpečnosti tohoto povolání asi není potřeba nějak dlouze hovořit. Už jen v samém popisu práce mají kaskadéři za úkol, nahradit proslulé herce v nebezpečných situacích, aby se jim nic nestalo. Nebezpečí, které je však čeká, je často mnohem závažnější, než si vůbec kdo připouští.

Stačí, když si přečtete náš článek 5 smrtících nehod, které se přihodily během natáčení, a hned vám bude jasné, jak reálné toto nebezpečí je. Nejeden kaskadér totiž při vykonávání své práce tragicky zahynul. Pokud ale nějakým zázrakem kaskadéři o svůj život náhodou nepřijdou, hrozí jim při nejmenším velmi vážná zranění.

Příkladem kaskadéra, který velmi těžký úraz přežil je i David Holmes (37), který dělal dvojníka Danielu Radcliffovi (28) v sérii o Harrym Potterovi. Holmes byl při natáčení jedné scény vymrštěn několik metrů do vzduchu, načež tvrdě dopadnul zpátky na zem. I když tuto hrozivě vypadající nehodu přežil, utrpěl mnohačetná zranění páteře a ochrnul. Přesto však nedá na kaskadérskou práci dopustit.

2. Jsou to přeci jen herci

I když jsou kaskadéři nedílnou součástí filmového průmyslu, často se na ně zapomíná. A to i přesto, že jsou to vlastně herci, stejně jako jejich slavnější kolegové. O tom, že je jejich práce nebezpečnější než u řadových herců jsme již mluvili, ale ještě jsme nezmínili jejich obsáhlé životopisy.

Běžní kaskadéři totiž mají na svědomí stejně, ne-li více filmů, jako tradiční herci. Jsou proto větší hollywoodskou stálicí než jejich herečtí kolegové. Přesto je většina filmového světa považuje za nahraditelné součástky filmového průmyslu.

Jejich herectví je navíc tak skvělé, že si toho, že hlavního hrdinu nehraje jeho hlavní představitel, ale zkušený kaskadér, často ani nevšimneme. Čím lépe provede kaskadér svou práci, tím méně je ve filmu vidět. To je poměrně krutá ironie osudu, nemyslíte?

1. Ženské kaskadérky?

V posledních letech se situace pro ženy v Hollywoodu dost razantně mění. Konečně už přestávají být brány pouze jako sex symboly, které pohánějí motivace mužských filmových hrdinů, a postupně si budují své pevné místo ve filmovém světě. Přestože je tento proces velmi pomalý a hodně opožděný, přeci jen alespoň probíhá.

Tahle situace se ale týká pouze hereček. Na větší rovnoprávnost i mezi kaskadérkami a kaskadéry si však bohužel budeme muset ještě chvíli počkat. Jednou z nejznámějších forem diskriminace kaskadérek je jejich postavení při výběru kaskadérských řidičů.

Ženy téměř nikdy nedostávají příležitost zahrát si ve filmu řidičky aut a to i v případech, kdy i podle scénáře na pohlaví těchto řidičů nezáleží. Pokud je totiž ve scénáři pohlaví řidiče označeno jako libovolné, téměř vždy je tato role přidělena mužům. „Zářným“ příkladem tohoto fenoménu je například natáčení prvních Transformers z roku 2007. Jedenáctičlenný tým řidičských kaskadérů se skládal z deseti mužů a jedné ženy, která navíc zastupovala Megan Fox (32). Všechna robotická auta pak byla řízena mužskými kaskadéry.

(tod)

Fandím
24 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Johnny Depp, Megan Fox, Daniel Radcliffe

Filmy:
Transformers, Pearl Harbor, Rychle a zběsile, Harry Potter a Kámen mudrců

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
hollywoodske filmy, kaskadéři, Hollywood, Americká filmová akademie, Hollywood zajímavosti, filmové zajímavosti, kaskadéři ocenění, Jack Gill, Jack Gill kaskadér, David Holmes, slavní kaskadéři, zranění při natáčení, nehody kaskadérů
TOPlist