5 podivných způsobů, kterými se filmaři snažili skrýt chyby

25.06.2018

Každý z nás občas udělá chybu. Důležité ale je, jak s touto chybou naložíme. Můžeme se ji snažit napravit, ale také ji můžeme ignorovat nebo se ji můžeme snažit skrývat. Podobné možnosti mají i filmaři. Buď mohou nepovedený záběr přetočit znovu, nebo mohou předstírat, že je ta chyba záměrná, anebo mohou vymyslet nějaký zbytečně komplikovaný plán, kterým se snaží chybu zahladit. Není asi velkým překvapením, že ta poslední varianta většinou dopadne mnohem hůře, než bylo původně zamýšleno.

Showbiz vám teď přináší seznam pěti přesně takových případů, kdy se filmaři snažili své chyby takzvaně „zamést pod koberec“.

5. Matrix: „Skrytá kamera“

Akční sci-fi sester (dříve bratrů) Wachovských bylo v roce 1999 skutečnou revolucí ve filmovém průmyslu. Do té doby se snad nikomu nepodařilo tak nenápadně skloubit počítačové efekty se skutečnými záběry, jako právě v případě Matrixu. Právě proto akční scény tohoto filmu obstojí i dnes, kdy je technologie speciálních efektů mnohem dále než před dvaceti lety.

Přes velké spoléhání na počítačové efekty však některé scény za pomoci těchto technik bohužel vyřešit nešly. Jedním z takových případů je scéna, kdy Neo s Morfeem v zádech otevírají dveře a jsou vidět v odlesku kliky. Aby filmaři získali tento působivý záběr, museli vyřešit, jak ukryjí kameru.

Po různých pokusech ale zjistili, že je kamera v záběru vždy viditelná. Sestry Wachovské však na záběru trvaly, a tak byla celá situace vyřešena tak, že členové štábu přes kameru přehodili černý kabát, a doufali, že si jí nikdo nevšimne. Jejich plán však úplně nevyšel a tak můžete dodnes tuto kameru v Matrixu zahlédnout bez větších obtíží.

4. Galaxy Quest: „Slušňácký dabing“

Galaxy Quest je sci-fi z toho samého roku jako Matrix, od kterého se však žánrově podstatně odlišuje. Zatímco je Matrix akčním filmem, Galaxy Quest spadá spíše do šuplíku dobrodružných komedií. Film je totiž skvělou parodií a satirou namířenou proti žánru sci-fi obecně, a také proti jeho fanouškům. Svou práci ale odvádí tak skvěle, že si film nejvíce zamilovali právě zástupci těchto kategorií.

Navíc má film i senzační obsazení. Hrají v něm totiž Tim Allen (65), Alan Rickman, Sam Rockwell (49) nebo Sigourney Weaver (68). Právě té poslední herečky se týká chyba, kterou musel štáb filmu skrýt. Studio Dream Works, které za filmem stálo, se totiž rozhodlo, že chce na film dostat i rodiny s dětmi, a tak ze snímku musely zmizet všechny sprosté výrazy. Toto rozhodnutí však padlo až po tom, co byl film hotov, a tak zbývalo jediné.

Režisér Dean Parisot (66) se rozhodl, že jedinou scénu, ve které zazní sprosté slovo, pouze předabuje. Přestože ve filmu zazní hláška: „Na to kašlu!“ pokud umíte odezírat, zjistíte, že Sigourney řekla něco mnohem razantnějšího než „kašlu“.

3. Liga spravedlnosti: „Supermanův děsivý knírek“

Knírek Henryho Cavilla (35) se pro filmový štáb superhrdinského filmu Liga spravedlnosti stal opravdovým oříškem. V době natáčení tohoto komiksového filmu totiž zároveň natáčel i Mission: Impossible – Fallout, kde ho smlouva vázala k tomu, že si svůj knír nemůže za žádnou cenu oholit.

To však vytvořilo nepředvídaný problém pro filmaře Ligy spravedlnosti, jelikož kdo kdy slyšel o kníratém Supermanovi? Proto se tvůrci tohoto filmu rozhodli využít počítače k odstranění Cavillova kníru, ovšem výsledek byl přímo ukázkovým příkladem toho, že speciální efekty nevyřeší každý váš problém.

Cavill ve filmu vypadá zkrátka podivně a jeho znetvořeného obličeje je jednoduše nemožné si nevšimnout. Jestli by nakonec nebylo lepší přijmout to, že i Supermanovi mohou narůst vousy…

2. La La Land: „Podupané střechy“

Natáčení úvodní scény z muzikálového snímku La La Land se odehrávalo na jednom z nejvíce nenáviděných míst na světě. Na dálnici v Los Angeles. Pro natáčení začátku filmu bylo potřeba na dva dny jeden úsek dálnice naprosto uzavřít a navozit na něj auta, na kterých tanečníci předvedli své umění.

Před tím, než je však možné spustit kamery a „jet na ostro“, je potřeba tanec a zpěv trochu secvičit a pořádně se na své vystoupení připravit. Bohužel však hned po několika pokusech byly střechy aut, na kterých tanečníci „skotačili“ pokryté různými odřeninami, škrábanci a ďolíčky, které byly na kameře vidět.

Režisér Damien Chazelle (33) se proto rozhodl, že tyto vady na kráse zamaskuje, jak jen to půjde. Nařídil tanečníkům, ať si vezmou co nejkřiklavější oblečení, aby byla divákova pozornost od poničených střech směřována jinam, a i kameramanům řekl, ať se snaží pořizovat své snímky tak, aby na nich bylo co nejméně detailů střech. Když ale selhaly obě tyto techniky a hrozilo, že by si divák mohl aut všimnout, umístili filmaři na obraz název filmu v co největším fontu, co jim obrazovka umožňovala.

1. Indiana Jones a Dobyvatelé ztracené archy: „Boj s nemocí“

Za poslední položku na dnešním seznamu se na rozdíl od těch ostatních vůbec nezlobíme. Provedení této scény je totiž jedním z nejikoničtějších záběrů prvního Indiana Jonese. Během natáčení totiž hlavní hvězda filmu – Harrison Ford (75) – onemocněl, a zrovna to bylo v době, kdy se měl natáčet dlouhý souboj, během kterého měl svého protivníka nakonec odzbrojit bičem.

Jelikož byl však Ford zesláblý, rozhodl se režisér filmu Steven Spielberg (71) svého oblíbence ušetřit a namísto napínavého souboje Ford svého maskovaného nepřítele po jeho ukázce bojového umění s šavlí prostě a jednoduše zastřelí.

Víte o nějakých dalších způsobech, jakými filmaři zakryli chyby ve svých filmech? Určitě nám o nich napište do komentářů.

(tod)

 

Fandím
6 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Henry Cavill, Harrison Ford, Keanu Reeves, Sigourney Weaver

Filmy:
Dobyvatelé ztracené archy, Galaxy Quest, La La Land

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
zahraniční herci, indiana jones, Matrix natáčení, Henry Cavill Superman, slavné filmy, Henry Cavill filmy, filmová produkce, filmové chyby, chyby ve filmu, zajímavosti film, zajímavosti Hollywood, chyby při natáčení, chyby při filmové produkci, Sigourney Weaver filmy, Henry Cavill knírek
TOPlist