5 počítačově generovaných postav, které působí jako pěst na oko

12.09.2018

Speciální efekty jsou v současné kinematografii skutečně nepostradatelnou součástí většiny filmů. Některé snímky jsou dokonce tvořeny pouze v počítačích a herci postavám poskytují pouze své hlasy. V těchto případech jsou počítačové (neboli CGI) postavy v pořádku. Když totiž máte animovaný celý svět, bylo by zvláštní, kdybyste v něm měli skutečné herce. Stačí se podívat, jak příšerně vypadají pokračování rodinné komedie Spy Kids.

Obdobně nepatřičně ale občas působí zakomponování počítačově generovaných postav do hraných filmů. Herci totiž často hovoří ke členům štábu, navlečených do černých obleků určených pro snímání pohybu. Na ty se pak v postprodukci „navlékne“ kůže dané postavy a práce je hotova. To musí být pro zkušené herce především ze staré školy velmi nelehký proces a například i Ian McKellen (79) uvažoval o tom, že kvůli přehnanému spoléhání na CGI opustí natáčení Hobita.

Efekty v hobití trilogii nakonec dopadly na výbornou, ale ne každý film se může chlubit tak vysokým rozpočtem a tak skvěle zvládnutými počítačově generovanými postavami. Showbiz vám proto nyní přináší seznam pěti animovaných postav, které ve svých filmech působí jako pěst na oko.

5. Max Rebo Band – Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediho

Začneme jedním z nejkontroverznějších témat, jež se týkají obrovského filmového fenoménu Hvězdných válek. Tím není nic jiného než remasterovaná verze původní trilogie, která vznikla spolu s prequelovými filmy na začátku nového tisíciletí.

Přestože najdete pár fanoušků, kterým se digitálně upravené Star Wars líbí, velká většina vám řekne, že byly původní praktické efekty lepší a že bylo jejich nahrazení počítačovou grafikou opravdu kontraproduktivní.

Existuje ovšem jedna příšernost, na které se však shodnou téměř všichni. Opravdu byste museli hodně dobře hledat, abyste našli někoho, komu se líbí přepracovaná verze kapelyNávratu Jediho. Do legendární scény Jabbova paláce byly totiž přidány digitálně vytvořené postavy, které svou nepatřičností a podivnými pohledy přímo na diváka tento klenot světové kinematografie narušují.

V epizodě IV neměl George Lucas (74) potřebu předělávat nezapomenutelnou kapelu v kantýně Mos Eisley a hudbu těchto muzikantů si dodnes pamatuje snad každý, kdo kdy Novou naději viděl. Je proto záhadou, co ho k nahrazení kapely Maxe Reba v šesté epizodě vedlo.

4. Anakonda – Děti Anakondy

Nebudeme předstírat, že je první Anakonda skvělým filmem. Opravdu ne. Přesto je ale nezapomenutelným snímkem, který se nesmazatelně zapsal do dějin filmové historie. Jeho originalita se ale zkrátka nedá zopakovat, a tak je každé jeho další pokračování jen horší a horší. Od třetího dílu jsou navíc všechny snímky série vydávány jako televizní filmy, a to je vidět i na neskutečně ubohých efektech.

Celá situace dosáhla pomyslného dna právě ve třetím díle s názvem Děti Anakondy. Příběh a jeho zápletka jsou natolik „béčkové“, že bychom mu raději přidělili úplně jiné písmeno a o hereckých výkonech se také nedá říct nic pozitivního. Film měl navíc tak nízký rozpočet, že to ze všech speciálních efektů přímo čiší.

Hrozivý had zde přestává být obávaným monstrem, ale stává se podivnou nudlí, která by nevypadala dobře ani na videoherních konzolích předminulé generace. Anakonda na první pohled vypadá, že je do filmu přidána v postprodukci, což dělá z přehrávaného strachu herců ještě trapnější podívanou.

3. Vlkodlaci – Stmívání

O filmové sérii Stmívání si můžete myslet ledasco, je však nezpochybnitelné, že měla velký komerční úspěch a dokázala si tak získat spoustu mladých fanynek po celém světě. Filmy zkrátka vyšly v době, kdy bylo nadšení pro upíří příběhy v největším rozmachu, a tak se na tuto sérii podařilo přilákat miliony diváků, kteří nadšeně zaplatili natáčení dalších pokračování.

Přestože herecké výkony jednotlivých filmů působili, jako by se hlavních rolí zhostili roboti, můžeme vás ujistit, že stále nebyly tím nejhorším, co filmy nabízely. Tím byly totiž otřesné speciální efekty, které byly zastaralé už v době, kdy filmy vycházely.

Nejvíce to jde poznat u postav vlkodlaků ve chvíli, kdy se přemění do svých vlčích forem. Pokud nám nevěříte, stačí se podívat na závěrečný souboj z pátého dílu, ve kterém se skupinka neohrabaných herců snaží bránit vlčím útokům, které ve skutečnosti neexistují.

2. Scooby – Scooby-Doo

Zfilmované animáky pro děti to opravdu nemají lehké. Stačí se podívat, jak dopadl Garfield ve filmu z roku 2004. Ačkoliv animovaný oranžový kocour ve světě reálných kulis rozhodně dobře nevypadá, stále to není to nejhorší počítačově vytvořené zvíře, které se v hraných verzích oblíbených pohádek objevilo.

Tohle prvenství si totiž drží digitální Scooby-Doo, který se objevil ve stejnojmenném filmu z roku 2002 a jeho pokračování z roku 2004. Z pomateného a nenasytného pejska se totiž stala noční můra všech, kteří měli tu smůlu vidět jeho animovanou verzi ve filmech ze začátku nového tisíciletí.

Už v té době vypadal Scooby podivně, ale dnes už opravdu hodně zastaralé efekty dělají z této série skutečně nesledovatelné filmy.

1.Král Škorpión – Mumie se vrací

Ach, kde u tohoto filmu začít. Mumie se vrací je jedním z těch filmů, které kvůli svým speciálním efektům spadají do kategorie „tak špatné, až je to skvělé“. Pro toto tvrzení neexistuje lepší příklad než pokus jeho tvůrců vytvořit digitální postavu škorpioní verze svalnatého Dwayna Johnsona (46).

Nejhorší je na celé situaci fakt, že kdyby film neobsahoval tak příšerné CGI, šlo by o poměrně dobrý béčkový akčně dobrodružný snímek. Přestože Johnsonova postava hlavním antagonistou celého filmu, jeho počítačové zpracování by dnes nestačilo ani pro testovací verzi této postavy. Dokonce i některé animační chyby ve Shrekovi vypadají lépe než finální produkt Krále Škorpióna.

Král Škorpión je dodnes jedním z nejhorších pokusů o vytvoření zcela digitální postavy ve hraném filmu a jeho závěrečný souboj s hrdiny Mumie se vrací je až neuvěřitelně zábavný. Jen škoda, že to nebyl záměr filmařů.

(tod)

Fandím
4 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Dwayne Johnson , George Lucas

Filmy:
Mumie se vrací, Král Škorpión, Scooby-Doo, Děti Anakondy

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
filmové efekty, CGI, počítačové efekty, CGI efekty, vlkodlaci, vlkodlaci Stmívání, Anakonda série, Anakonda film, počítačové nestvůry, počítačové postavy
TOPlist