5 nejlepších špionážních filmů

19.03.2019

Špionážní filmy zažívaly největší rozkvět v na přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století, a to především díky jedné filmové sérii, ke které se dnes ještě dostaneme. Na tento trend začaly navazovat další a další snímky podobného ražení, až se nakonec vyčlenil speciální žánr špionážních filmů, který není jen bezduchou akcí, ale může se často chlubit i chytrou zápletkou a nečekanými zvraty.

Pokud máte chuť na nějaký pořádný špionážní film, ale nevíte, co si pustit, máte štěstí. Dnes jsme si pro vás totiž připravili seznam pětice těch nejlepších snímků ze špionážního prostředí. Pohodlně se usaďte a ponořte se do následujících světů plných intrik, zrad a geniálních padouchů.

5. Na sever severozápadní linkou

Dnešní článek začneme nejstarším snímkem, který jsme si pro vás přichystali. Tím je nezapomenutelný dobrodružný thriller mistra napětí Alfreda Hitchcocka s názvem Na sever severozápadní linkou. Ve středu příběhu tohoto filmu jsou tradiční elementy filmů, které se později začaly označovat jako špionážní – charizmatický hrdina, záměna identity, krásné ženy a vražda.

Nezapomenutelný Cary Grant hraje v jedné ze svých nejslavnějších rolí Rogera Thornhilla, obyčejného muže, kterého si zahraniční tajné služby spletou s tajným agentem. Přes veškeré snahy vyjasnit ostatním situaci se však Thornhill stále víc a víc zamotává do nebezpečné hry, ve které mu jde o život. I kdybyste tento snímek nikdy neviděli, určitě znáte onu ikonickou scénu, ve které herce pronásleduje ozbrojený dvojplošník. Nesmazatelně se totiž zapsala do dějin kinematografie a navíc byla nesčetněkrát zparodována v různých komediích a jiných filmech.

4. Agent bez minulosti

Z konce padesátých let se dalším bodem přesuneme na začátek druhého tisíciletí snímkem Agent bez minulosti. Ten je totiž prvním snímkem ze série o speciálně vycvičeném muži, který přišel o svou paměť. Neznámého tonoucího muže jednoho dne vyloví z moře italská rybářská loď. Jeho záda jsou prostřílená a pod jeho kůží má štítek s číslem bankovního účtu ve švýcarské bance. Nic víc o něm jeho zachránci zjistit nemohou, a ani neznámý jim v tomto ohledu moc nepomůže, jelikož trpí ztrátou paměti.

Postupně však zjišťuje, že ovládá různá bojová umění, umí mluvit v několika jazycích a je schopen zacházet snad s jakoukoliv zbraní. To, že má za sebou skutečně nebezpečnou minulost dokládají i agenti, kteří se jej pokoušejí zabít. Při zjišťování, kdo je vlastně zač, se mu podaří rozkrýt obrovské vládní spiknutí, týkající se tajného výcviku speciálních agentů. Snímek s Mattem Damonem (48) sklidil obrovský úspěch a dočkal se tak i čtyřech dalších pokračování, odehrávajících se ve světě Jasona Bournea.

3. Tři dny Kondora

Tři dny Kondora jsou snímkem z roku 1975, ve kterém si hlavní roli literárního vědce ve službách CIA zahrál Robert Redford (82). Joe Turner je mladý agent, který pracuje v oddělení CIA, které se zabývá čtením brakové literatury, aby odhalilo, zda se v ní neobjevují náznaky úniku informací z této zpravodajské služby.

Když však jednoho dne přijde do práce, najde všechny své kolegy zavražděné. Turner postupně zjišťuje, že je do této vraždy zapojené i samotné vedení CIA a že je i on sám dalším cílem vrahů, kteří připravili o život jeho spolupracovníky.

2. Mission: Impossible

Následující série sice měla několik méně povedených dílů, ale poslední dobou zraje jako víno. Od čtvrtého dílu s podtitulem Ghost Protocol jde kvalita filmů ze série Mission: Impossible neustále nahoru a výjimkou není ani loňský Fallout. Pro dnešní článek jsme však vybrali snímek, který celou sérii odstartoval už v roce 1996.

Tom Cruise (56) v něm hraje mladého agenta Ethana Hunta člena speciálníšpionážní jednotky CIA, která je při misi na americké ambasádě v Praze téměř kompletně povražděna. Jedním z přeživších je i Hunt, který se pokouší zjistit, co se vlastně v Praze přesně odehrálo. Stopy ho zavedou k úniku informací, za kterým zřejmě stál jeden z jeho týmu. Vedení CIA však ze zrady podezřívá Hunta a ten se při hledání skutečného zrádce musí vypořádávat nejen s nebezpečnými padouchy, ale i s vlastní organizací, která mu jde po krku.

1. Dr. No

Asi je vám nad slunce jasné, jaké filmy jsme si schovali pro vrchol dnešního seznamu. Je totiž vcelku podezřelé, že se v článku o nejlepších špionážních filmech všech dob doposud neobjevil agent s krycím jménem 007. Jamese Bonda jsme si totiž nechali jako to nejlepší na konec.

Z neuvěřitelných 26 filmů, které o agentovi ve službách Jejího veličenstva s povolením zabíjet vznikly, jsme mohli vybrat snad jakýkoliv snímek, ale nakonec jsme se podobně jako u ostatních sérií dnešního článku rozhodli pro ten služebně nejstarší. Tím je Dr. No z roku 1962, ve kterém se do kůže Jamese Bonda poprvé vtělil Sean Connery (88). Ten se později stal Bondem ještě šestkrát, ale v Dr. No jeho kariéra tajného agenta vyzbrojeného špionážními „serepetičkami“ začala.

Tento snímek začíná vraždou agenta britské tajné služby, která jeho kolegu Jamese Bonda přivede na exotickou Jamajku. Zde objeví tajnou laboratoř patřící záhadnému vědci známému jen jako Dr. No. Bond tak musí vypátrat, co tajemný vědec ve svém úkrytu provádí, ale zároveň se musí bránit různým útokům, které jej mají připravit o život.

(tod)

Fandím
6 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Matt Damon, Alfred Hitchcock, Sean Connery, Tom Cruise

Filmy:
Mission: Impossible, Na sever severozápadní linkou, Tři dny Kondora, Dr. No, Agent bez minulosti

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
akční filmy, špionážní filmy, žebříčky, Tom Cruise filmy, filmové žebříčky, Sean Connery filmy, Matt Damon filmy, nejlepší špionážní filmy
TOPlist