5 nejhorších superhrdinských filmů podle serveru Rottentomatoes

06.08.2018

Tuzemskou webovou stránku na hodnocení filmů – ČSFD – zná asi každý. Většině filmových fanoušků je známá i zahraniční stránka s názvem IMDb. Existuje však ještě jeden úspěšný server, který se od těch ostatních trochu odlišuje. Nespoléhá se totiž jen na hodnocení diváků, ale především se věnuje profesionální kritice a recenzím ostřílených filmových žurnalistů.

Tato stránka nese název Rottentomatoes (shnilá rajčata) a své filmy hodnotí v žebříčku čerstvosti (fresh) a shnilosti (rotten). Čím vyšší je filmové hodnocení kritiky, tím je film svěžejší a s klesajícími procenty stoupá jeho prohnilost. Za skutečně prohnilé filmy považuje stránka ty, které mají průměrné hodnocení nižší než 60%.

Na Rottentomatoes naleznete snad každý film, na který si vzpomenete. Výjimkou samozřejmě nejsou ani superhrdinské filmy, které obsazují obě strany hodnotícího spektra. Dnes vám proto chceme představit pět těch nejprohnilejších superhrdinských filmů, které na „rajčatech“ naleznete.

5. Catwoman (9%)

Postava Seleny Kyle alias Catwoman má v srdcích fanoušků komiksového hrdiny Batmana speciální místo. Je totiž jakousi Batmanovou „femme fatale“ a nikdy není jasné, na čí stranu se postaví. Většinou je to však její vlastní strana. Catwoman sice střídá dobro a zlo jako ponožky, to samé se ale bohužel nedá říct o jejím sólovém filmu z roku 2004. Ten je totiž ztělesněním zla.

Halle Berry (51) v něm hraje velmi nejistou a nervózní ženu, která pracuje jako grafička pro kosmetickou firmu. Když však odhalí, že firma, pro kterou pracuje, přidává do svých produktů nebezpečné látky, stane se okamžitě terčem celé organizace. Po úspěšném pokusu o její vraždu však mladá grafička zázračně ožívá a stává se z ní Catwoman, kterou pohání jediné – honba za pomstou.

Zdánlivě zajímavý pokus o převedení oblíbené komiksové postavy na filmové plátno však rozhodně nedopadl podle představ fanoušků. Příběh nestál za nic, postavy byly ploché, scénář nudný, speciální efekty vypadaly jako z fanouškovského filmu a představa, že superhrdinka bojuje se „zlou kosmetickou firmou“ je poměrně k smíchu.

Posledním hřebíčkem do rakve byl fakt, že se tvůrci Catwoman rozhodli zvolit Patience Phillips namísto oblíbené Seleny Kyle. Film tak na Rottentomatoes obdržel nuzných 9 procent. Uživatelé ČSFD byli ke Catwoman poněkud shovívavější, a tak si snímek odtamtud odnesl „krásných“ 36 %.

4. Captain America (8%)

Cože?! Že by se Captain America dostal na tak nízkou pozici v hodnocení kritiků? Ten film měl určitě své mouchy, ale že by byl tak špatný, že by si vysloužil nálepku čtvrtého nejprohnilejšího superhrdinského filmu historie? Ano i ne.

Jde o Captaina Americu od komiksového Marvelu, nejde však o film, který vznikl v roce 2011 a hlavní roli si v něm zahrál Chris Evans (37). Jde totiž o snímek z roku 1990, který vznikl v koprodukci USA a Jugoslávie a oblíbeného superhrdinu v něm ztvárnil Matt Salinger (58).

V této verzi je obávaný Red Skull italským fašistou, který Kapitána také „poslal k ledu“, ale tím, že ho přivázal k raketě, kterou vystřelil na Aljašku. Americký superhrdina se proto probudí až po padesáti letech a dozví se, že si během jeho spánku Red Skull krátil čas různými atentáty na prezidenta Kennedyho nebo na Elvise. Rozhodne se proto s Red Skullem zatočit jednou pro vždy.

Už z předchozího popisu filmu jde poznat, že Captain America z roku 1990 nebude žádným oscarovým počinem, ale tam bohužel neduhy snímku nekončí. Film byl totiž poměrně hodně nízkonákladový, což je vidět na všech jeho aspektech. Herci jsou ve většině případů amatérští, kostýmy jsou „odfláklé“ a o speciálních efektech raději ani nebudeme mluvit. V celku zasloužených 8 %.

3. Zoom: Akademie pro superhrdiny (3%)

Předchozí dva filmy se lišili o pouhé procento, nyní však přijde poměrně podstatný propad v hodnocení recenzentů. Zoom: Akademie pro superhrdiny s Timem Allenem (65) v hlavní roli si na Rottentomatoes vysloužil pouhá tři procenta.

Allen ve filmu hraje vysloužilého superhrdinu, který musí vystoupit ze svého „důchodu“, aby vycvičil novou generaci hrdinů. Když se nad tím zamyslíte, dal by se Zoom označit jako odpadní verze oblíbených X-Menů. Allenův Kapitán Zoom by se nové hrozbě rád postavil sám, ale bohužel přišel o všechny své superschopnosti, a tak mu nezbývá nic jiného, než trénovat nové adepty.

Film je plný podivných speciálních efektů a opravdu trapných pokusů o humor, které nepřijdou vtipné snad nikomu. Pokud se podíváte na některá hodnocení recenzentů filmu, můžete najít takové klenoty jako: „Asi taková zábava, jako nechat se nepřetržitě kousat radioaktivními pavouky po dobu třiaosmdesáti minut,“ nebo „zničující a ubíjející nuda obklopuje každičkou scénu filmu“. To si asi tvůrci Zooma za rámeček nedají.

2. Vrána 4: Pekelný kněz (0%)

Předchozí film se ještě mohl chlubit dvěma procenty, ale nyní jsme už skutečně narazili na dno. A to doslova. Čtvrtý díl Vrány totiž od kritiky obdržel nula procent, čímž se dostal do útlé skupiny filmů, které nemají absolutně žádné kvality, které by je mohly zachránit před rozsudkem filmové smrti.

Na obhajobu čtvrté Vrány se nedá opravdu říct vůbec nic. Zatímco má první díl poměrně úctyhodných 81 %, s jeho pokračováními to šlo poměrně rapidně z kopce. Nejlépe na tom je jeho třetí díl, který se drží na dvaadvaceti procentech, ale dvojka a čtyřka jsou zkrátka za hranicí „koukatelnosti“.

Snímek sleduje motorkářský gang, který vede Luc, jehož si ve filmu zahrál David Boreanaz (49). Luc se svými kumpány jednoho dne zavraždí Jimmyho Cuervu s jeho přítelkyní a použijí je jako rituální oběti, díky kterým se má Luc stát nesmrtelným démonem. Jimmy se však po své smrti stává duchem pomsty, známým jako Vrána. Ten má ve svém hledáčku jediné. Pomstít onu krutou vraždu a zabránit tak Lucovi v jeho snahách o dosažení nesmrtelnosti.

1. Super Capers (0%)

Pod nulu už jít nemůžeme, ale první místo jsme dnes udělili filmu Super Capers. Ti totiž mají stejně nulové hodnocení od profesionálních recenzentů jako Vrána 4: Pekelná kněz, ale navíc k němu byli přísnější i diváci. Čtvrtý díl Vrány totiž běžní diváci ohodnotili pětatřiceti procenty, kdežto Super Capers jich posbírali pouhých dvanáct.

Super Capers jsou nízkorozpočtovou parodií z roku 2009, která si neúspěšně střílí ze superhrdinského žánru. Děj filmu se točí okolo obyčejného smrtelníka, který se snaží stát součástí týmu superhrdinů. Jinak je film plný superhrdinských klišé, ze kterých si zároveň snaží dělat legraci, ale také na ně spoléhá při vystavění vlastního příběhu.

Efekty jsou hluboce pod hladinou únosnosti, scénář je ubohý a plný klišé a všechny pokusy o humor jsou tak trapné, že vám vyběhne husí kůže na zádech. Nakonec se ale není čemu divit. Film totiž stál pouhých 30 000 dolarů a byl uveden pouze v 80 kinech na celém světě.

(tod)

Fandím
12 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Chris Evans, Halle Berry, Matt Salinger, David Boreanaz

Filmy:
Catwoman, Captain America, Vrána 4: Pekelný kněz, Zoom: Akademie pro superhrdiny, Super Capers

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
nejhorší filmy, žebříčky, žebříčky nejhorších filmů, Rotten Tomatoes, Captain America filmy, Captain America hodnocení, Tim Allen filmy, Čtvrtý díl Vrány, Super Capers hodnocení, Cat Woman herečka, Cat Woman hodnocení, Cat Woman rating, hodnocení filmy, nejhorší filmy všech dob
TOPlist