5 herců, kteří mají zákaz vstupu do východních zemí

24.05.2021

Hollywoodské hvězdy se těší celosvětové popularitě a jejich tváře lidé poznávají po celém světě. Sláva s sebou však často nese i různé komplikace, které by vás ani ve snu nenapadly. Věděli jste například, že i ty největší filmové hvězdy současnosti nesmějí vstoupit na půdu některých zemí? Ať už tyhle zákazy plynou z jejich filmových rolí nebo vystupování mimo kameru, tihle herci zkrátka za hranice následujících států nesmí.

Zajímá vás, proč někteří herci nesmí navštívit Čínu nebo Ukrajinu? Pak se směle pusťte do čtení dnešního článku na Showbiz.cz.

5. Gerard Depardieu

Francouzského herce Gerarda Depardieu (72) můžete znát jako Obelixe, Quentina z Montargis, ale i jako Jeana Valjeana ze čtyřdílných Bídníků. Na Ukrajině je ale znám především jako sympatizant s Ruskem a věrný přítel Vladimira Putina. Ve své lásce k Rusku zašel Depardieu tak daleko, že se v roce 2012 vzdal své francouzské národnosti, kterou vyměnil za ruskou.

Jakožto Putinův dobrý přítel se Depardieu v minulosti vyjadřoval i k anexi Krymu, která je předmětem mnoha sporů mezi těmito východními zeměmi. Ukrajinský ministr kultury Ivan Kirilenko proto původem francouzskému herci zakázal vstup na ukrajinskou půdu po dobu nejméně pěti let.

Tenhle zákaz herci sice vloni vypršel, ale Ukrajina se k němu nadále staví s velkým odporem. Nadále totiž nepouštějí jeho filmy do kin, a Depardieu tak na Ukrajině rozhodně není vítaným hostem.

4. Brad Pitt

Vztahy Tibetu a Číny jsou přinejmenším „napjaté“ už pěknou řádku let. Asijská velmoc zkrátka neuznává nezávislost tohoto horského státu a tvrdě zakročuje proti každému, kdo tvrdí opak. To pocítila i řada amerických herců včetně Brada Pitta (57). Ten se sice k problematice svobodného Tibetu nijak často nevyjadřuje, ale z pohledu Číny udělal jednu zásadní chybu.

V roce 1997 si totiž Pitt zahrál rakouského dobrodruha, který se se svým přítelem rozhodl dobýt vrchol jednoho z nejvyšších vrcholů Himalájí – Nanga Parbatu. S tím by Čína ještě problém neměla, ale hlavním motivem Sedmi let v Tibetu není horolezecký výkon, ale čínská okupace nezávislého a mírumilovného území.

Pittův zákaz vstupu do Číny byl v roce 2014 zrušen, ale jeho kolega David Thewlis (58) takové štěstí neměl. Thewlis se do Číny nemůže podívat ani o čtyřiadvacet let později po vydání historického dramatu s názvem Sedm let v Tibetu.

3. Richard Gere

Kvůli Tibetu se do problémů s Čínou dostal i Richard Gere (71). V jeho případě to však nebylo kvůli žádné z jeho mnoha senzačních rolí, ale kvůli jeho vlastnímu přesvědčení a politickému aktivismu. Gere je totiž velkým bojovníkem za práva Tibetu a Čínu za její chování několikrát veřejně odsuzoval.

V roce 1993 se k problematice vyjádřil při předávání Oscarů, čímž si vysloužil nejen zákaz moderování slavnostního galavečera, ale i zákaz vstupu na Čínskou půdu. Kvůli tomu se Gere v současnosti jen s velkými obtížemi dostává k velkým filmovým rolím, jelikož si filmová studia nechtějí Čínu rozhněvat. Nechtějí totiž riskovat, že se jejich filmy nebudou smět v této asijské velmoci vysílat.

Čínský trh je totiž obrovský a Hollywood mu jde často až příliš okatě „na ruku“. Gere však ve svém aktivismu nijak nepolevuje ani v současnosti. Sice kvůli tomu musí hrát jen v menších nezávislých filmech, ale přesto si nadále hrdě stojí za svým přesvědčením.

2. Harrison Ford

Ačkoliv Harrison Ford (78) ve většině rozhovorů působí jako ušlápnutý chlapík, který nemá moc co říct, opak je pravdou. Ford totiž trpí úzkostmi a nejhorší je pro něj mluvení na veřejnosti. To ale neznamená, že by se nijak nevyjadřoval k politické situaci a důležitým problémům, které hýbou společností.

V minulosti velmi hlasitě kritizoval válku v Iráku, požadoval lepší zákony týkající se zbraní a odsuzoval chování Donalda Trumpa (74). Jeho snad nejodvážnější aktivita přišla v roce 1995, kdy vystoupil před americkým Senátem, aby jej upozornil na čínské šlapání po lidských právech a utlačování obyvatel Tibetu.

Podobně jako Richard Gere má i Harrison Ford zákaz vstupu na Čínské území, který stále platí, a to už více než 25 let.

1. Steven Seagal

Posledním bodem dnešního seznamu se vrátíme k celebritám, které jsou dobrými přáteli ruského prezidenta. Steven Seagal (69) byl opravdovou hvězdou devadesátých let, když hrál v mnoha vysokorozpočtových akčních filmech. Postupem času to s ním šlo však dost razantně z kopce, a to jak po filmové, tak i fyzické stránce.

Pryč jsou časy, kdy byl Seagal vysportovaným krasavcem, dnes je obtloustlým podivínem, který žije ze své zašlé slávy. Jeho přátelství s Putinem mu vysloužilo zákaz vstupu na Ukrajinu, ale jeho případ je ještě o něco podivnější než ten, který se týká Gerarda Depardieu. Stejně jako on má i Seagal ruské občanství, a dokonce Rusku v roce 2018 posloužil jako diplomatický vyslanec do Spojených států.

Během této cesty chválil anexi Krymu a Ukrajinskou vládu dokonce označil za fašisty. Tím si vysloužil zákaz vstupu na Ukrajinskou půdu minimálně do roku 2022, a navíc tak získal statut hrozby pro národní bezpečnost.

(tod)

Fandím
13 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Steven Seagal, Brad Pitt, Harrison Ford, Richard Gere

Filmy:
Sedm let v Tibetu, Drž hubu!

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
americké celebrity, američtí herci, slavní herci, akční filmy, Gérard Depardieu Rusko, Brad Pitt zajímavosti, hvězdy akčních filmů, Steven Seagal Putin, Steven Seagal státní občanství, Gérard Depardieu Putin, Gérard Depardieu zajímavosti
TOPlist