5 filmů, které „potopilo“ jejich vlastní filmové studio

04.03.2021

Už několikrát jsme psali o tom, jak extrémně náročné je natočit povedený film. Převedení autorovy vize na stříbrná plátna totiž zdaleka není přímočarým procesem typu „vymysli a natoč“, ale ovlivňuje jej nespočet externích faktorů, se kterými filmaři nemohou nic dělat. Ani při rozhodování o tom, co se ve filmu objeví, nemají vždy hlavní slovo režiséři. Jejich filmy totiž financují obrovská studia, která mohou do natáčení zasahovat.

Jejich požadavky jsou však často zcestné a dokážou naprosto pošlapat autorovu vizi. Protože by bez finanční podpory filmových studií řada filmařů nemohla vůbec pracovat, a protože je k tomu váže jejich smlouva, musí jim režiséři ve většině věcí vyhovět. V dnešním článku se proto podíváme na pět filmů, kterým rozhodnutí filmových studií opravdu uškodilo.

5. Iron Man 2

Dnešní článek začneme pěkně zostra, jelikož se hned z kraje pustíme do superhrdinských filmů od studia Marvel. Tyhle snímky udávaly tempo celému filmovému světu napříč minulým desetiletím, což dokazuje i fakt, že jsou mezi deseti nejvýdělečnějšími filmy historie hned tři vysokorozpočtové „marvelovky“.

Ne každý z komiksových filmů se však stal takovým hitem jako předloňské Avengers: Endgame. Krušné časy potkaly i hrdinu, který úspěchy filmů od Marvelu vlastně odstartoval. Zatímco první Iron Man je obecně považován za naprosto průkopnický film, hned jeho pokračování je často odsuzováno jako nepovedená slátanina.

Není se však čemu divit. Úspěchy původního filmu všechny absolutně zaskočily, a tak se studio rozhodlo okamžitě pustit do natáčení druhého dílu, a to i přesto, že k němu ještě ani nebyl hotový scénář. Vidina peněz byla až příliš lákavá, a tak šla snaha za vytvářením důstojného pokračování stranou. Nejvíc na tom utrpěl záporák Whiplash v podání Mickeyho Rourkea (68), který měl být původně mnohem komplexnější postavou. Protože ale studio chtělo jednoduchého padoucha, dopadl Whiplash tak, jak dopadl.

4. Hancock

Superhrdinské filmy nás budou vesměs provázet celým dnešním článkem, a ani druhý film v pořadí není výjimkou. Přestože šel Hancock s Willem Smithem (52) v hlavní roli do kin v témže roce jako první Iron Man, neřadí se mezi Marvelovky. Co je možná ještě překvapivější, je fakt, že se neřadí ani mezi filmy konkurenčního DC. Hancock je původním příběhem, který sepsal scénárista Vy Vincent Ngo (55) v roce 1997.

Jak je tedy možné, že se jeho film dostal do kin až o více než deset let později? Hancock si totiž prošel tím, čemu se mezi filmovými nadšenci říká „development hell“. Do tohoto „pekla“ se filmy dostanou, když při jejich tvorbě vznikne nějaký zásadní problém, přes který nejede vlak. V případě Hancocka šlo o přístupnost filmu.

Snímek byl totiž původně točen s představou, že půjde o film přístupný od osmnácti let (stejnou strategií se řídil například mnohem mladší Deadpool). Sony se však bálo, že tak odřízne velkou část potenciálních diváků, a tudíž velkou část možných výdělků. Proto se na poslední chvíli rozhodlo film předělat tak, aby byl přístupný už od třinácti. To znamenalo řadu škrtů, střihů a dotáček. Pár náznaků skvělých nápadů v Hancockovi zůstalo, ale jinak jde o průměrný akční film, který ničím nevybočuje.

3. Blade Runner

Studiová rozhodnutí dokážou pořádně zavařit i filmům, které mají našlápnuto k tomu, stát se obrovským hitem. Když se někdo, kdo filmařině nerozumí, ale disponuje pořádným balíkem peněz, rozhodne film pozměnit „k obrazu svému“, jsou všechny naděje na tvorbu úspěšného a kvalitního snímku téměř nenávratně pryč.

Jen hrstka filmařů se pak dokáže z takové depresivní situace vymanit, a nakonec přeci jen přednést svou původní vizi. Jedním z takto šťastných tvůrců je i Ridley Scott (83), autor Vetřelce, Gladiátora nebo Blade Runnera. Právě poslední zmíněný film, který mnozí považují za naprosto revoluční sci-fi, byl při své premiéře naprostým propadákem.

Film se potýkal s různými problémy jako několik přepracování scénáře, překročení rozpočtu či vlažného vztahu režiséra s Harrisonem Fordem (78). Všechny tyto problémy byly však nic proti těm, které do natáčení vneslo studio. To bylo přesvědčeno, že diváci děj nepochopí, a tak ho doplnilo hlasem vypravěče, přestříhalo jej, a navíc k němu přilepilo happyend, který se k temnému příběhu vůbec nehodil. Scott naštěstí později dostal druhou šanci vydat film tak, jak sám zamýšlel, a zbytek je historie.

2. Sebevražedný oddíl

Komiksové studio DC je sice úspěšnější na televizních obrazovkách se seriály, jako je Arrow nebo Flash, ve světě filmu je však neustále ve stínu Marvelu. To se v roce 2016 pokusil změnit Sebevražedný oddíl, který neměl vyprávět příběhy superhrdinů, ale naopak jejich méně čestných nepřátel.

Hlavními „hrdiny“ byli Deadshot v podání Willa Smithe nebo Margot Robbie (30) Harley Quinn, takže nedostatkem talentu film rozhodně netrpěl. Bohužel ani tenhle pokus o úspěšný film vyprávějící o superpadouších, kteří musí pod pohrůžkou smrti bojovat proti ještě nebezpečnějším silám zla, se DC nakonec nepovedl.

A důvody tohohle selhání? Opět je můžeme hledat u studia. To se snažilo vydat Sebevražedný oddíl co nejdříve, bez ohledu na to, jestli má vůbec už připravený scénář. Hlavy studia Warner Brothers se navíc zalekly temného příběhu, který si David Ayer (53) připravil, a rozhodly se film na poslední chvíli přetočit a přestříhat. Výsledkem byl prapodivný paskvil, který nevěděl, jestli je komedií, akčním filmem nebo psychologickým dramatem.

1. Spider-Man 3

U ikonických superhrdinů Marvelu jsme začali, a také u nich skončíme. Posledním hrdinou dnešního článku bude Spider-Man, a to konkrétně v podání Tobeyho Maguirea (45). Ten je zatím jediným hercem, kterému se podařilo pavoučího hrdinu ztvárnit hned ve třech sólových filmech, ale Tom Holland (24) už mu šlape na paty. Nezbývá než doufat, že jeho uzavření trilogie dopadne lépe než u jeho předchůdce.

Spider-Man 3 totiž postrádal kouzlo předchozích dvou filmů. Když navíc přišel po veleúspěšné dvojce, která je mnohými dosud považována za jeden z nejlepších superhrdinských snímků, byly jeho problémy ještě zjevnější. Podle původního plánu režiséra Sama Raimiho (61) se měl Peter Parker postavit pouze Sandmanovi. Sony si však vydupalo Venoma a nového Goblina v podáni Jamese Franca (42).

Z poměrně přímočarého příběhu se tak stala změť různých dějových linek, jejichž vzájemné propojení bylo nešťastné a hodně „tlačené na sílu“. Z důstojného zakončení úspěšné trilogie tak vznikl film, který působil, jako by do ní vůbec nepatřil.

(tod)

Fandím
9 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Tobey Maguire, Will Smith, Harrison Ford, Margot Robbie

Filmy:
Iron Man 2, Blade Runner, Spider-Man 3, Hancock

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Will Smith filmy, Iron Man 2, Will Smith zajímavosti, Spider-Man 3, Hancock zajímavosti, Blade Runner zajímavosti, Blade Runner natáčení, Sebevražedný oddíl zajímavosti, Harridon Ford zajímavosti
TOPlist