5 dalších filmů, které skončily před soudem

21.10.2020

Filmový svět se neskládá pouze z nekonečných večírků, krásných lidí a nesčetného množství peněz. Už několikrát jsme vám přiblížili odvrácenou stranu filmového průmyslu a dnes v tom hodláme pokračovat. Není to tak dávno, co jsme představili pětici filmů, které z různých důvodů skončily před soudem, ale zjistili jsme, že je takových snímků mnohem více.

Proto na původní článek dnes navážeme pěti dalšími filmy, jejichž tvůrci byli obviněni z nekalých aktivit. Ne vždy byla tato obvinění opodstatněná, ale čas od času museli filmaři zaplatit pořádnou sumu peněz, aby své přečiny odčinili. Vítejte na Showbiz.cz, kde vám dnes představíme pětici dalších filmů, které stanuly před soudem.

5. Rocky

Dnešní článek začneme filmem, na kterém Sylvester Stallone (74) v roce 1976 prakticky postavil svou akční kariéru. Jde o ikonický sportovní snímek, který se dočkal pěti přímých pokračování a dvou spin-offů s názvem Creed. Už asi nemá cenu tajit, že dnešní článek začínáme prvním příběhem o životě Rockyho.

Už od natočení prvního filmu se často tvrdilo, že Stalloneho k napsání Rockyho inspiroval slavný boxerský zápas mezi Muhammadem Alim a Chuckem Wepnerem (81). V tomhle souboji vydržel Wepner s nejslavnějším zápasníkem patnáct kol, než šel k zemi po technickém KO.

Wepnerovi tahle skutečnost dlouhých pětadvacet let vůbec nevadila, ale v roce 2003 se v něm něco zlomilo a Stalloneho zažaloval. Chtěl po něm 15 milionů dolarů za to, že bez dovolení využil jeho jméno k proslavení svého filmu. Stallone a Wepner se nakonec vyrovnali mimosoudně o tři roky později, když šel do kin šestý díl s názvem Rocky Balboa.

4. Vlk z Wall Street

Filmy založené na skutečných příbězích skutečných lidí se vždy pouští na velmi tenký led. Jsou totiž velmi snadno napadnutelné za očerňování a nactiutrhání, a také se velmi často terči těchto žalob stávají. To musel předem vědět i Martin Scorsese (77), když se pustil do příprav snímku Vlk z Wall Street o jednom z nejznámějších podvodníků na newyorské burze.

Scorsese však měl oproti ostatním tvůrcům, kteří točí obdobné filmy jistou výhodu. Svůj snímek založil na knize, kterou napsal sám Jordan Belfort (58) – ústřední postava celého příběhu. Belfort filmovému studiu prodal práva na film a byl tak spokojený s tučným šekem a obnovením vlastní slávy.

První žaloba však přišla od jeho bývalého spolupracovníka, který se poznal v jedné z postav a filmaře zažaloval za výše zmíněné nactiutrhání. Jeho žaloba byla smetena ze stolu po čtyřech letech soudního boje kvůli nedostatku důkazů. To však nebyla jediná žaloba, se kterou se tvůrci Vlka z Wall Street museli utkat. V lednu letošního roku je o 300 milionů dolarů nakonec přeci jen zažaloval i sám Belfort, který tvůrce obvinil z porušení podmínek smlouvy.

3. Smrtonosná past 2

Už v minulém článku jsme zmínili Bruce Willise (65) a jeho snímek Sázka na favorita. Willis funguje jako takový magnet na žaloby, jelikož před soudem stanulo například i 12 opic nebo Smrtonosná past 2, u které to bylo z dost bizarního důvodu. Jako většina hollywoodských filmů měla i druhá Smrtonosná past domluvený product placement (speciální druh reklamy, pozn. red.).

Ten většinou probíhá skrze ukázání značky nějakého sladkého nápoje nebo piva, ale v případě druhého příběhu Johna McClanea šlo o firmu Black & Decker, která se specializuje především na vrtačky. Za 20 tisíc dolarů měl hrdina filmu použít zbrusu novou bezdrátovou vrtačku v jedné ze scén filmu. Tato scéna byla skutečně natočena, ale nakonec byla z výsledného snímku vystřižena.

Firma Black & Decker přitom už měla zaplacenou kampaň, která jejich nejnovější produkt spojovala s filmem. Po tvůrcích proto chtěli odškodnění v hodnotě 150 tisíc dolarů a soud se studiem 20th Century Fox nakonec vyhráli. Nejabsurdnější je na celé věci fakt, že Black & Decker tvůrcům oněch slíbených 20 tisíc dolarů nikdy neposlal.

2. Návrat do budoucnosti II

I následující snímek je ve druhým dílem úspěšné série. Tentokrát však nejde o sérii akčňáků, ale dobrodružných filmů o cestování v čase. Hlavním hrdinou je Marty McFly v podání Michaela J. Foxe (50), který se společně s podivínským vědátorem vydává do minulosti v jeho speciálním stroji času vytvořeném z automobilu DeLorean.

V druhém díle se hrdinové nevydávají do minulosti, ale naopak zamíří do budoucnosti. Kromě změny období se Návrat do budoucnosti II dočkal ještě jedné zásadní změny. Otce Martyho si ve dvojce nezahrál Crispin Glover (56), ale Jeffrey Weissman (62). Jeho tvář byla v maskérně speciálně upravena pomocí latexové masky, aby se co nejvíce podobala té Gloverově.

Glover byl od natáčení druhého dílu „odejit“ poté, co si řekl o vyšší honorář. Když pak viděl, že studio tvář jeho kolegy upravilo tak, aby byla co nejvíce podobná jeho vlastní, podal na tvůrce žalobu za neoprávněné zneužití jeho podoby. Spor byl nakonec vyřešen mimosoudně a herec si tak odnesl pořádný balík.

1. Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu

Na konec dnešního seznamu jsme si nechali snímek s nejdelším názvem, který jsme kdy museli do článků psát. S dovolením o něm nebudeme mluvit jako o Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu, ale jednoduše jako o Boratovi.

Snímek Sachy Barona Cohena (49) je už ze své podstaty ideálním terčem soudních pří a žalob, jelikož si každým záběrem střílí z reálných osob. Ty předpokládají, že dělají rozhovor se zaostalým Kazachem, aniž by tušili, že je záměrně provokuje britský komik. Je asi jasné, že tohle přesvědčení vedlo k řadě absurdních scén, které by si většina účastníků natáčení rozhodně nedala za rámeček.

Snímek od roku 2006 žalovali občané rumunské vesnice Glod, která ve filmu fungovala jako Boratův Kazachstánský domov, učitel autoškoly, ve které se Borat učil, člověk, který před Boratem utíkal na ulicích New Yorku, studenti, kteří s ním cestovali obytným vozem a mnoho dalších. Film před soud dohnala i zpěvačka Esma Redžepovová, jejíž píseň byla ve filmu použitá. Ačkoliv to bylo na základě jejího psaného souhlasu, její žaloba byla jediná, která u soudu vesměs uspěla. Tvůrci jí však z požadovaných 800 tisíc eur museli zaplatit pouhých 26 tisíc.

(tod)

Fandím
11 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Michael J. Fox, Bruce Willis, Sacha Baron Cohen, Sylvester Stallone

Filmy:
Smrtonosná past 2, Návrat do budoucnosti II, Rocky, Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu, Vlk z Wall Street

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
američtí herci, sportovci, box, americké celeberity, Sylvester Stallone Rocky, sport, bizarní soudy, Sylvester Stallone filmy, Borat zajímavosti, Rocky zajímavosti, Návrat do budoucnosti II zajímavosti, Black & Decker, Chuck Wepner, Muhammad Ali
TOPlist